Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare societate comerciala

Doresc sa infiintez un S.R.L. am urmatoarele probleme:

1. nu stiu ce formulare imi trebuiesc de la registrul comertului. (am fost la ei pe site, dar nu inteleg)
2. doresc sa fac sediul social intr-un apartament. Este vreo problema daca fac contract de comodat cu unul din proprietari? (sunt 2 proprietari, sot si sotie).
3. cam cat m-ar costa redactarea actului constitutiv si a contractului de comodat.
4. care ar fi pasii de urmat
1. Aveti nevoie de urmatoarele acte: act constitutiv; copii dupa cartile de identitate ale asociatilor; contractul de comodat; rezervarea denumirii la registrul comertului; acordul vecinilor ; copie dupa actul de proprietate a persoanei care pune la dispozitie apartamentul; cerere de inregistrare; date privind vectorul fiscal;
declaratie pe proprie raspundere model 2; specimenul de semnatura;
In legatura cu cheltuielile de redactare a actului constitutiv si a contractului de comodat depinde de avocatul cu care doriti sa colaborati.
dl.Escu a scris:
1. nu stiu ce formulare imi trebuiesc de la registrul comertului. (am fost la ei pe site, dar nu inteleg)

Formulare sau documente? Toate documentele necesare sunt:

1. Cererea de înregistrare (original);
2. Dovada verificării disponibilităţii şi rezervării firmei (original);
3. Dacă este cazul, acordul pentru utilizarea denumirii, prevăzut de art. 39 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare (copie);
4. Actul constitutiv (original);
5. Dovezile privind sediul social (copie);
6. Avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de Legea nr. 230/2007 (completat pe formular-tip, original);
7. Dovezile privind efectuarea vărsămintelor aporturilor subscrise de asociaţi la capitalul social (copii);
8. Actele privind proprietatea pentru aporturile în natură subscrise şi vărsate la constituire; în cazul în care printre acestea se afla şi imobile, certificatul constatator al sarcinilor de care sunt grevate;
9. Declaraţiile date pe propria răspundere, după caz, de către fondatori/administratori/cenzori sau persoane fizice reprezentante ale persoanei juridice numită administrator sau cenzor, din care să rezulte că îndeplinesc condiţiile legale pentru deţinerea acestor calităţi (original);
10. Specimenele de semnătură ale reprezentanţilor societăţii (original);
11. Certificatele de cazier fiscal pentru asociaţii sau reprezentanţii legali ai societăţii comerciale, care au domiciliul/ reşedinţa/sediul în România sau pentru persoanele fizice sau juridice străine, care au această calitate şi sunt înregistrate fiscal în România sau, după caz, declaraţia autentică pe propria răspundere a persoanei fizice cetăţean străin în nume propriu sau ca reprezentant al persoanei juridice străine care nu este înregistrată fiscal în România din care să rezulte că nu are datorii fiscale (original sau copie certificată şi, după caz, traducerea realizată de un traducător autorizat a cărui semnătură să fie legalizată de un notar public);
12. Declaraţia-tip pe propria răspundere semnată de asociaţi sau de administratori din care să rezulte, după caz, că: - persoana juridică nu desfăşoară, la sediul social sau la sediile secundare, activităţile declarate, o perioadă de maximum 3 ani (model 1 - original); - persoana juridică îndeplineşte condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii pentru activităţile precizate în declaraţia-tip (model 2 - original).
13. Dacă este cazul: - actele de înregistrare ale fondatorilor, administratorilor, cenzorilor persoane juridice (original sau copie certificată şi, după caz, traducerea realizată de un traducător autorizat a cărui semnătură să fie legalizată de un notar public); - hotărârea organului statutar al fondatorilor persoane juridice privind participarea la constituirea societăţii (original sau copie certificată şi, după caz, traducerea realizată de un traducător autorizat a cărui semnătură să fie legalizată de un notar public); - mandatul pentru persoana abilitată să semneze actul constitutiv în numele şi pe seama fondatorului persoană juridică (original sau copie certificată şi, după caz, traducerea realizată de un traducător autorizat a cărui semnătură să fie legalizată de un notar public); - avizele prealabile prevăzute de legile speciale (copie); - împuternicire specială sau avocaţială pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
14. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa judiciară de timbru, în original;
- timbre judiciare;
- taxele de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a.

Cele ingrosate sunt formulare.

2. doresc sa fac sediul social intr-un apartament. Este vreo problema daca fac contract de comodat cu unul din proprietari? (sunt 2 proprietari, sot si sotie).

Nu.

3. cam cat m-ar costa redactarea actului constitutiv si a contractului de comodat.

Depinde.

4. care ar fi pasii de urmat

Asta o sa iti explice avocatul care iti redacteaza actul constitutiv, asta e prima faza.
dl.Escu a scris:

Doresc sa infiintez un S.R.L. am urmatoarele probleme:

1. nu stiu ce formulare imi trebuiesc de la registrul comertului. (am fost la ei pe site, dar nu inteleg)
2. doresc sa fac sediul social intr-un apartament. Este vreo problema daca fac contract de comodat cu unul din proprietari? (sunt 2 proprietari, sot si sotie).
3. cam cat m-ar costa redactarea actului constitutiv si a contractului de comodat.
4. care ar fi pasii de urmat

Cel mai simplu pt. dvs. ar fi sa angajati un avocat care sa va rezolve problema.