Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit pe a doua cladire
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit pe a doua cladire

Sunt proprietarul unui apartament in care locuiesc cu familia. in anul 2008, am incheiat un contract de intretinere, in care se specifica cum ca parintii mei imi transmit dreptul de nuda proprietate asupra imobilului situat administrativ in acelasi oras . Este specificat ca parintii isi retin dreptul de uzufruct viager asupra imobilului ce se transmite. Casa este intabulata in CF a dreptului de nuda proprietate pe numele meu. Nu locuiesc in acel imobil ci doar ingrijesc de parintii mei. Este corect sa fiu obligat sa platesc la taxe si impozite , pe aceasta casa ca si a doua locuinta cu majorarile aferente ? Va multumesc.
da, este legal
Gabriel Trifu, Avocat