avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... MODIFICAREA IN MONITOR OF AL ART 182 PRIVIND ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

MODIFICAREA IN MONITOR OF AL ART 182 PRIVIND INTELEGEREA INTRE PARTI

Am mai discutat acest sub mai demult cu dvs,iar acum revin cu o intr la care nu gasesc rasp.cand intra in vigoare modificarea art 182 cod penal privind intelegerea intre parti.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 12:22, 9 Noiembrie 2010
Legea nr.202/2010 privind unele măsuri pentru accelerarea soluţionării proceselor a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr.714/26 octombrie 2010 şi va intra în vigoare la data de 26 noiembrie 2010, cu excepţia prevederilor privind divorţul pe cale administrativă şi pe cale notarială, care vor intra în vigoare la data de 26 decembrie 2010.

La articolul 184, după alineatul 5 se introduce un nou alineat, alineatul 6, cu următorul cuprins:,,Pentru faptele prevăzute la alin. 2 şi 4, împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Deci partile se pot impaca doar in cazul infractiunii de vatamare corporala din culpa, cu trimitere la disp.art.182 al. 1 si 2.c.pen.
Pe 26 noiembrie intra in vigoare. Atunci la savarsirea infractiunii de vatamare corporala grava din culpa se pot impaca partile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificarea in monitor of al art 182 privind intelegerea intre parti GEOSTOIAN GEOSTOIAN va rog sa ma lamuriti daca schimbarea ce va intra in vigoare pe 26 noi asupra art 184 vatamare corporala din culpa,are efect si asupra art 182 vatamare ... (vezi toată discuția)
Accident cu victime Bogdan88 Bogdan88 Am avut un accident cu un scuter, in urma caruia prietenului meu i-a fost rupt piciorul ( operatie, tija in picior, ). El a fost cu mine pe scuter, in spate. ... (vezi toată discuția)
Mica reforma !! ana-maria31 ana-maria31 ce se stie despre ea ...cand intra in vigoare? (vezi toată discuția)