Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... MODIFICAREA IN MONITOR OF AL ART 182 PRIVIND ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

MODIFICAREA IN MONITOR OF AL ART 182 PRIVIND INTELEGEREA INTRE PARTI

Am mai discutat acest sub mai demult cu dvs,iar acum revin cu o intr la care nu gasesc rasp.cand intra in vigoare modificarea art 182 cod penal privind intelegerea intre parti.
Legea nr.202/2010 privind unele măsuri pentru accelerarea soluţionării proceselor a fost publicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr.714/26 octombrie 2010 şi va intra în vigoare la data de 26 noiembrie 2010, cu excepţia prevederilor privind divorţul pe cale administrativă şi pe cale notarială, care vor intra în vigoare la data de 26 decembrie 2010.

La articolul 184, după alineatul 5 se introduce un nou alineat, alineatul 6, cu următorul cuprins:,,Pentru faptele prevăzute la alin. 2 şi 4, împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Deci partile se pot impaca doar in cazul infractiunii de vatamare corporala din culpa, cu trimitere la disp.art.182 al. 1 si 2.c.pen.
Pe 26 noiembrie intra in vigoare. Atunci la savarsirea infractiunii de vatamare corporala grava din culpa se pot impaca partile.