Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare marfa retur la casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare marfa retur la casa

Am inteles ca in sistemul romanesc (fiscal) nu se accepta retururile...
cazul meu este domeniul textil, inapoierea marfei de catre client catre magazin.. ma intereseaza cum se inregistreaza acest retur la casa.. ce trebuie completat.. etc.. tot procesul..
Imi poate da cineva niste indicii, va rog?
Multumesc anticipat!
se accepta retururile...
se face factura identica cu cea initiala cu semnul minus
si sunt reglementate chiar si retururile de la livrari intracomunitare...daca va intereseaza mai multe detalii..trimite-ti mesaj privat
istudor adriana a scris
si sunt reglementate chiar si retururile de la livrari intracomunitare...daca va intereseaza mai multe detalii..trimite-ti mesaj privat

Retururile la casa,
este vorba de casa de marcat.
In astfel de cazuri cand se dau banii inapoi clientului,se face proces verbal de retur in care se specifica toate datele (nume client date de identificare si motivul returului) apoi se scade din casa de marcat suma inapoiata.prin codurile inregistrate in memoria fiscala a casei de marcat.
ContSters42967, utilizator
O prietena a mea la un control i-au dat jos toate facturile de retur,in baza a ce?Se poate asa ceva?E vorba despre produse alimentare,productie
nicolpa a scris:

O prietena a mea la un control i-au dat jos toate facturile de retur,in baza a ce?Se poate asa ceva?E vorba despre produse alimentare,productie

se poate mai explicit in cazul acesta?....