Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... oug privind dotarea autoturismelor cu anvelope de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

oug privind dotarea autoturismelor cu anvelope de iarna

sunt legale cauciucurile allseason(iarna-vara)
Proiectul de lege care urmeaza sa introduca obligativitatea utilizarii intr-o anume perioada calendaristica de "anvelope de iarna omologate",nu precizeaza concret atat categoria de anvelope cat si structura acestora,avand in vedere ca exista si alte anvelope de iarna,special adaptate, care nu mai necesita aplicarea de lanturi,pentru o aderenta imbunatatita la nivel de carosabil cu zapada sau polei
sper sa ramana la stadiul de proiect ,
puie gheorghe a scris:

sunt legale cauciucurile allseason(iarna-vara)

Legalitatea urmeaza a fi stabilita.
Problema e ca nu-s bune nici de vara nici de iarna.

Silaghy a scris:

sper sa ramana la stadiul de proiect ,

+1

Presimt ca legea asta se da pentru a face unii afaceri si bani moca. Alta explicatie nu am.