Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... consultanta juridica
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

consultanta juridica

Se poate oferi "consultanta juridica" prin intermediul unei firme care are in obiectul de activitate consultata in management?
Stiu ca sunt ingraditi consilierii juridici de a da consultanta juridica in baza unui contract de prestari servicii, dar prin intermediul unei astfel de firme se poate oferi consultanta juridica?
Ce implicatii sunt intr-o astfel de situatie?
Multumesc!
Nu se poate nici prin intermediul unei firme, nici prin contract de prestari servicii, aveti informatii eronate.
Legea consilierilor juridici nu mai permite decat angajarea cu contract de munca.

Altfel, consultanta juridica nu poate da decat un avocat, intr-una din formele de exercitare a profesiei, inscris intr-un barou.
sunt societati de consultanta juridica care pot functiona si care functioneaza-cele infiintate in anul 2005- acestea pot acorda consultanta /reprezentare juridica persoanelor juridice, puteti cesiona o astfel de societate....
Buna ziua !
Legea nu va permite asa ceva.
~ Conținut șters la cerere ~