Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar ambulanta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar ambulanta

Soferul unei ambulante aflat in misiune(interventie medicala de urgenta...cu transportarea de pacient la spital), in timp ce semnalele acustice si luminoase erau in functiune,poate fi sanctionat cu amenda pt ca circula cu viteza de 71 km/h in localitate, fiind filmat radar?
Ce trebuie invocat in cazul unei contestatii?
Va multumesc.

Conform prevederi in vigoare ,masinile afalte in misiune,cu semnale audio si vizuale in functiune,salvare,politie,misiuni diplomatice,smurd,pompieri,etc sunt exceptate de la regimul de viteza
In termen de 15 zile de la comunicarea PV ,se poate formula contestatie la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
In dovedirea actiunii ,se depune copie dupa foaia de parcurs ,care atesta ca la data si oara consemnata in PV ,autovehiculul se afla in misiune