Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare in trei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare in trei

Buna ziua!
Ma intereseaza si pe mine cum pot face o compensare intre 3 societati. Ce documente? Exista ordin de compensare in trei? Daca da as dori si eu un model daca se poate ! roman_daniela2009@yahoo.com

Va multumesc anticipat!

O zi buna tuturor!
Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Daca firma A are datorii la firma B , si firma C are aceleasi datorii la firma A , se poate face cumva compensare intre cele 3, sau cum se pot stinge datoriile?

Multumesc,
in trei nu se poate face compensare deoarece firma B nu are datorii la firma C.
dar , se poate ca firma C sa emita un bilet la ordin catre firma A care il gireaza pentru firma B . banii se vor duce de la C la B , iar firma A face compensare furnizori(B)=clienti(C) , B inchide clientul A si C achita furnizorului A
succes !