Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... aviz nefavorabil
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

aviz nefavorabil

In urma unei sentinte penale s-a dispus restituirea unor obiecte din metale pretioase.S-a efectuat procedura prealabila catre Ministerul Finantelor Publice, in urma careia s-a primit un aviz nefavorabil, invocand Ordinul Ministrului de Finante nr.526/2004, care limiteaza termenul de restituire a obiectelor din metale pretioase la trei luni de la data definitivarii situatie juridice. Conform legislatiei termenul de punere in executare a unei hotarari este de 3 ani, iar Ordinul Ministrului limiteaza restituirea la 3 luni.In acest sens, va intreb, as putea sa ma indrept cu actiune in contencios administrativ solicitand anularea Ordinului?
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator