Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... omf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

omf

Exista o hotarare judecatoreasca prin care se dispune restituirea unuor bunuri confiscate.Conform legii,punerea in executare este de 3 ani de la definitivarea hotararii.Exista un ordin al Ministrului care limiteaza termenul de ridicare a bunurilor.In acest sens, ce respectam , legea sau ordinul Ministrului?
In teorie ar trebui respectata legea fiindca ordinele ministrilor se subordoneaza legii.
Gaby811, utilizator
legea are prioritate.
Exista o hotarare judecatoreasca prin care se dispune RESTITUIREA ..... Punerea în executare este de 3 ani de la rămânerea definitivă a hotărârii. Exista un ordin al Ministrului care LIMITEAZÃ TERMENUL DE RIDICARE...
Ordinul ministrului în cazul de față nu se referă la faptul că odată pusă în executare hotărârea de restituire a bunurilor în termenul prevăzut, îl obligă pe cel care trebuie să le ridice să facă acest lucru într-un anumit interval de timp? Atunci trebuie respectate amândouă. Primul să restituie în 3 ani al doilea să ridice bunul în n ani.
In urma hot. jud. statul este obligat sa ii restituie proprietarul bunurile confiscate. Considerand faptul ca dreptul reclamantului de a cere restituirea se prescrie in 3 ani de zile, nici o instanta nu ar putea respinge cererea de executare silita drept prescrisa inainte de acest termen. Cel putin asa vad eu lucrurile.