avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SE POATE DISJUNGE CAUZELE ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SE POATE DISJUNGE CAUZELE ?

Intr-un proces la Legea 10/2001, apelurile promovate de PRIMARIE si DIRECTIA FINANTELOR PUBLICE au fost respinse de Curtea de Apel.
Primăria a avut calitatea de parata pentru a fi obligata sa restituie in natura un imobil cladire.
Statul Roman prin DFP a avut calitatea de parata pentru despagubiri imobil demolat.
Primaria nu a promovat recurs consimtind sa restituie imobilul in natura.
DFP a promovat recurs ce se va judeca la ICCJ cine stie cand.
Exista un singur proces cu ambele parate.
Exista posibilitatea de a disjunge cele 2 capete de cerere in acest stadiu.
Daca da care este calea de urmat intrucat doresc sa intru in posesia imobilulului ce mi-a fost confiscat in 1948 ?
Cel mai recent răspuns: bukinst , utilizator 14:51, 19 Decembrie 2009
Se poate ajunge la judecata prin disjungere.Insa
Primăria a avut calitatea de parata pentru a fi obligata sa restituie in natura un imobil cladire.

Primaria nu are calitate procesuala.Consilul local , judetean sau Primaria-prin Primar pot fi chemate in judecata.
Disjungerea, daca ar fi fost oportuna, ar fi trebuit sa fie pronuntata de prima instanta.
Pentru capatul de cerere privitor la restituirea in natura va exista autoritate de lucru judecat urmand ca instanta sa se pronunte numai asupra capatului de cerere privitor la solicitarea de despagubiri.
Este vorba de un imobil care poate sa fie restituit in natura sau vorbiti despre 2 imobile? Pt ca in situatia in care se poate restitui in natura nu veti mai fi despagubiti.
Intrucat hotararea nu a fost recurata de catre reprezentantii Primariei, ale capat de cerere care priveste obligarea la restituirea in natura a ramas definitiv si irevocabil ...deci putei pune in executare acel capat de hotarare.
florinraican a scris:

Disjungerea, daca ar fi fost oportuna, ar fi trebuit sa fie pronuntata de prima instanta.
Pentru capatul de cerere privitor la restituirea in natura va exista autoritate de lucru judecat urmand ca instanta sa se pronunte numai asupra capatului de cerere privitor la solicitarea de despagubiri.

=D> Exact acesta este si punctul meu de vedere!
Veti putea pune in executare hotararea in ceea ce priveste punerea in posesie a imobilului revendicat!B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

florinraican a scris:

Disjungerea, daca ar fi fost oportuna, ar fi trebuit sa fie pronuntata de prima instanta.
Pentru capatul de cerere privitor la restituirea in natura va exista autoritate de lucru judecat urmand ca instanta sa se pronunte numai asupra capatului de cerere privitor la solicitarea de despagubiri.

=D> Exact acesta este si punctul meu de vedere!
Veti putea pune in executare hotararea in ceea ce priveste punerea in posesie a imobilului revendicat!B-)

Prin ce modalitate sa pun in executare devizia Curtii de Apel care nu a fost recurata de catre Primarie DACA Deciyia Curtii nu este investita cu formula ca este IREVOCABILA, din cauza ca pentru cel de/al doilea capat de cerere *un alt imobil demolat DFP a facut recurs.

Alte discuții în legătură

Recurs suspendare executare sbucuresti sbucuresti As avea nevoie de o opinie in urmatoarea problema: Actiune in revendicare formulata de o persoana fizica A impotriva unei persoane juridice B asupra terenului ... (vezi toată discuția)
Executare silita legea 10 ;apartament in bucuresti Mircea Razvan Mircea Razvan Am postat acest mesaj la articolul:,,Implicatiile hotararii CEDO in cazul proprietatilor nationalizate. Cum vor fi afectati fostii proprietari'': Am castigat ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriptie 10 ani vs 3 ani dumitru2000 dumitru2000 avem o hotarare prin care Primarul este obligat sa emita o dispozitie prin care sa dispuna estituirea in natura a unui imobil. Primarul nu se conformeaza - ... (vezi toată discuția)