Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... obligatii operatori cablu TV - periodicitate facturare
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

obligatii operatori cablu TV - periodicitate facturare

Buna ziua,

Operatorii cablu TV au obligatia de a trimite lunar factura clientilor?

Ce prevedere legala reglementeaza aceste aspecte:
- periodicitatea (lunara, trimestriala, etc) emiterii facturilor
- periodicitatea (lunara, trimestriala, etc) expedierii facturilor catre clienti?

Va multumesc.
ART. 155 (Facturarea) din Codul Fiscal:
"(1) Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decat o livrare/prestare fara drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) si (2), trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa. De asemenea, persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar pentru suma avansurilor incasate in legatura cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a incasat avansurile, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa."

Va multumesc pt. raspunsul d-voastra.
Din raspunsul d-voastra am inteles ca societatea de cablu este obligata sa emita facturile lunar.
Exista o prevedere legala si in legatura cu periodicitatea expedierii facturilor catre clienti(abonati) ?
Va multumesc
Chiar daca nu este reglementat prin lege, factura emisa trebuie sa parvina clientului. Probabil si acesta are nevoie de ea pentru contabilitatea proprie.