Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legaea 18
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legaea 18

buna am gasit acte de propietate pe terenuri nu le am cerut pe legea 18 , ce pot sa fac ?
#-
Va angajati un avocat si mergeti in instanta. Nu se mai poate altfel.
dar terenurile? exista? le folositi si stiti ca nu au facut obiectul legilor proprietatii? au fost atribuit altor persoane.
dar... aveti o cerere la primarie, cu alte terenuri?
in principiu, daca terenurile sunt libere (in timp ce cautati un avocat!!!) ati putea merge la primarie sa cereti terenurile care "s-au omis" din cererea anterioara, cu toate ca toate termenele posibile au expirat, in practica se mai emit titluri de proprietete (depinde si de "natura politica" a primarului #-o )
am gasit cf pe numele bunicilor , terenu exista , nu l folosesc , dar am cerut de la cadastru noi c.f
pe c.f date inca figureaza buniciii
in practica se mai emit titluri de proprietete

Sigur ca se emit titluri. Pentru terenurile cerute la L 247 si nesolutionate decat acum.
Dar pentru aceasta trebuie sa existe o cerere inregistrata, iar utilizatorul a specificat ca nu are o astfel de cerere.