avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legaea 18
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legaea 18

buna am gasit acte de propietate pe terenuri nu le am cerut pe legea 18 , ce pot sa fac ?
#-
Cel mai recent răspuns: stormlord , utilizator 10:27, 13 Noiembrie 2010
Va angajati un avocat si mergeti in instanta. Nu se mai poate altfel.
dar terenurile? exista? le folositi si stiti ca nu au facut obiectul legilor proprietatii? au fost atribuit altor persoane.
dar... aveti o cerere la primarie, cu alte terenuri?
in principiu, daca terenurile sunt libere (in timp ce cautati un avocat!!!) ati putea merge la primarie sa cereti terenurile care "s-au omis" din cererea anterioara, cu toate ca toate termenele posibile au expirat, in practica se mai emit titluri de proprietete (depinde si de "natura politica" a primarului #-o )
am gasit cf pe numele bunicilor , terenu exista , nu l folosesc , dar am cerut de la cadastru noi c.f
pe c.f date inca figureaza buniciii
in practica se mai emit titluri de proprietete

Sigur ca se emit titluri. Pentru terenurile cerute la L 247 si nesolutionate decat acum.
Dar pentru aceasta trebuie sa existe o cerere inregistrata, iar utilizatorul a specificat ca nu are o astfel de cerere.

Alte discuții în legătură

Dreptul de prorietate ContSters48919 ContSters48919 In conditiile in care proprietarul nu se intereseaza de proprietatea sa timp de peste 20 de ani, nelocuind la adresa mentionata, neplatind impozite, nevizitand ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune extratabulara cdi75 cdi75 X si Y, respectiv fiu si mama, sunt proprietari tabulari in cote de 1/2 asupra casa si teren. . Mama decedeaza in 1971, avand si alti mostenitori, iar fiul ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune extratabulara Adrianapop987 Adrianapop987 Buna ziua, va rog să ma ajutati cu o problema. Doresc sa introduc o cerere de chemare in judecata inteleiata pe Decretul 115, vreau sa uzucapez un teren ... (vezi toată discuția)