Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legaea 18
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legaea 18

buna am gasit acte de propietate pe terenuri nu le am cerut pe legea 18 , ce pot sa fac ?
#-
lg: 247:
64. Articolul 60 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 60. - (1) In regiunile de carte funciara supuse Decretului-lege nr. 115/1938 pentru unificarea dispozitiunilor privitoare la cartile funciare sau, dupa caz, Legii nr. 242/1947 pentru transformarea cartilor funciare provizorii din Vechiul Regat in carti de publicitate funciara, inscrierile privitoare la imobile, cuprinse in cartile funciare sau, dupa caz, in cartile de publicitate funciara, vor continua sa fie facute in aceste carti, cu respectarea si in conditiile dispozitiilor prezentei legi.
(2) In regiunile de transcriptiuni si inscriptiuni imobiliare, pana la deschiderea cartii funciare, privilegiile si ipotecile legale, sechestrul, urmarirea imobilului, a fructelor si veniturilor sale, punerea in miscare a actiunii penale, precum si actiunile pentru apararea drepturilor reale privitoare la imobilele neinscrise in cartea funciara vor continua sa fie inscrise in vechile registre de publicitate imobiliara.
(3) In cazul inscrierii unei constructii, a dezmembrarii sau alipirii unui corp funciar inscris intr-o carte funciara intocmita in baza Decretului-lege nr. 115/1938, precum si pentru inscrierea imobilelor dobandite in temeiul legilor funciare, pentru imobilul desprins se va deschide o noua carte funciara, potrivit prevederilor prezentei legi."
(daca aveti "CF-uri" si o adeverinta de la primarie ca terenurile nu au facut obiectul lg proprietatii - faceti succesiunea)

(off topic: acu' chiar acu' fac niste planuri cu care se duc oamenii la primarie sa face cerere pt titluri - zice ca "pe 247" dar eu n-am gasit "cu ce litera din lege mere" primarul (nu va spun de unde) la prefect si da titluri intr-o regiune..."de carte funciara supuse Decretului-lege nr. 115/1938 pentru unificarea dispozitiunilor....."#-o
~ Conținut șters la cerere ~
alex197908 a scris:

buna am gasit acte de proprietate pe terenuri nu le am cerut pe legea 18 , ce pot sa fac ?

nu mai puteti face nimic pe legile fondului funciar.
cel mult, pe calea unei actiuni in revendicare, dar sansele sunt pur teoretice.