Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionat medical definitiv isi poate lua un serviciu ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionat medical definitiv isi poate lua un serviciu ?

Un cetatean fost militar in virsta de 52 ani,in prezent pensionat medical gradul 2 fara revizuire (pensie 1180 lei ron) se poate incadra in munca la o societate privata ? Daca da,isi poate pierde pensia medicala? In ce conditii se poate incadra?
Un beneficiar de pensie de invaliditate gradul II, indiferent ca este vorba despre sistemul public sau despre sistemul militar, si-a pierdut total capacitatea de munca. De lucrat nu poate lucra, poate fi doar asociat, actionar sau comanditar.