Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... un beneficiar de pensie de invaliditate poate fi si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

un beneficiar de pensie de invaliditate poate fi si asociat?

O persoana pensionata medical , 52 ani poate fi asociat cu 90% in firma pe numele lui cu inca un asociat , acest fapt reprezinta o problema pentru o persoana ce primeste pensie ? ii poate fi oprita pensia?
Daca nu are contract de munca nu cred ca-i poate afecta pensia pe caz de boala.
Presupun ca va referiti la o persoana care beneficiaza de pensie de invaliditate gradul I sau II.
Dupa modificarea Legii nr. 19/2000 prin Legea nr. 209/2009, singura ipoteza in care plata pensiei nu se suspenda este aceea in care beneficiarul unei pensii de invaliditate gradul I sau II este asociat unic, asociat, comanditar sau actionar.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea