Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pronuntare pe exceptie-recurs - rejudecare pe fond
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pronuntare pe exceptie-recurs - rejudecare pe fond

Buna, pentru toata lumea!
Daca pe fond a fost data pronuntarea pe exceptie - lipsa obiectului, s-a mers in recurs si instanta trimite dosarul pentru rejudecare pentru judecarea fondului la prima instanta, ce trebuie sa fac pentru ca sa ma folosesc de prima hotarare si sa folosesc in continuare exceptia? Sau sa aduc argumente pentru judecarea fondului si sa nu mai tin seama de exceptie?
Cum este mai bine>>>>
Buna Antonela,

Inteleg ca in prima instanta, judecandu-se cauza a fost respinsa cererea bazandu-se judecatorul pe exceptie. Fiind atacata hatararea primei instante in recurs, instanta "ad quem" a rezolvat casand hotararea instantei "a quo", pronuntandu-se in ce fel in legatura cu exceptia?
Cred c-a inteles tot. :)

Pentru ce motiv a trimis instanta pentru rejudecare?
antonela a scris:

s-a mers in recurs si instanta trimite dosarul pentru rejudecare pentru judecarea fondului la prima instanta...

Instanta de recurs a respins exceptia. Acum instnta de fond va trebui sa judece fondul fara a mai putea sa se pronunte din nou pe acea exceptie.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Ai dreptate, am citit din 2 in 2.
In recurs instanta a casat hot. primei instante pe motiv ca s-a pronuntat pe exceptie si nu pe fond, prima instanta a respins actiunea ca fiind fara obiect, Tribunalul caseaza hot. primei instante si trimite spre rejudecare aceleiasi instante.
Intrebare: trebuie sa ma judec ca si cum "obiectul cauzei exista" si urmeaza sa se constate ceea ce s-a cerut in prima instanta?
Este obligatorie depunerea intampinarii cu 5 zile inainte? sau pot sa o depun in fata instantei?