Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuia sa ma inregistrez ca platitor de TVA din 2008, ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuia sa ma inregistrez ca platitor de TVA din 2008, ce sa fac?

Sunt PFA cu norma de venit.
Facand calculele an constatat ca trebuia sa ma inregistrez ca platitor de TVA incepand din Iunie 2008. Daca calculez din trecut cat TVA am de plata + majorari iese ceva foarte mare.

1. Ce ma sfatuiti sa fac?

2. Ma gandesc chiar sa inchid PFA-ul , si ma gandesc ca cei de la Fisc ar trebui sa imi spuna cat am de plata. Adica macar stiu cat imi spun sa platesc pentru ca nici nu am tinut evidenta clara a incasarilor.

Ce sanse sunt ca dupa incheierea radierii PFA-ului Fiscul sa revina cu un control si sa imi ceara plata taxelor neimputate la lichidare?
Ar trebui sa platiti tot tva-ul pentru perioada de cand trebuia sa va intregistrati ca platitor si nu o sa aveti dreptul sa vi-l deduceti in toata aceasta perioada.
Stiti daca se platesc majorari pentru TVA-ul datorat? Si daca da cum se calculeaza.
Da, din pacate o sa aveti si penalitati de intarziere. Depinde in ce perioada au fost, pentru ca s-a mai schimbat formula de calcul.
Perioada este din iunie 2008 pana in prezent. E vorba de 0,1% pe zi pana pe 01.06.2010. Dupa aceasta data 0,05% pe zi si in plus intre 5% si 15% penalizare?
ISTORICUL COTELOR DE MAJORARI DE IINTARZIIERE,,
DOBANZII SII PENALIITATII PENTRU NEPLATA IIN TERMEN A
OBLIIGATIIIILOR FIISCALE
ACT NORMATIV Perioada de
aplicare
Cota de majorare
/dobanda
Obs.
Hotararea Guvernului nr.
majorari de intarziere
0.25% Pe zi
Hotararea Guvernului nr.
majorari de intarziere
0.30% Pe zi
Hotararea Guvernului nr.
majorari de intarziere
0.15% Pe zi
Hotararea Guvernului nr.
majorari de intarziere
0.1% Pe zi
Hotararea Guvernului nr.
majorari de intarziere
0.07% Pe zi
Hotararea Guvernului nr.
dobanzi
0.06% Pe zi (inclusiv pentru
esalonari)
Hotararea Guvernului nr.
67/2004
dobanzi
0.06% Pe zi (inclusiv pentru
esalonari)
Hotararea Guvernului nr.
dobanzi
0.05% Pe zi (inclusiv pentru
esalonari)
Art. 120 (7) din O.G. nr.
92/2003,republicata
majorari de
intarziere-dobanzi
0.1%
0,05%
Pe zi (0,05% pentru
esalonari/amanari la
plata)
Pe zi (inclusiv pentru
esalonari/amanari la
plata)
0%
ACT NORMATIV Perioada de
aplicare
Cota de penalitate de
intarziere
Obs.
O. G. nr. 26/2001
O. G. nr. 61/2002
O. G. nr. 92/2003
0.5% Pe luna si / sau
fractiune de luna
Legea nr. 210/2005 15.09.2005 -
0.6% Pe luna si / sau
fractiune de luna
Art. 1201 din O.G.
nr.92/2003, republicata
01.07.2010 -... Daca stingerea se
realizeaza in primele
30 de zile de la
scadenta
5% Daca stingerea se
realizeaza in
urmatoarele 60 de zile
15% Dupa expirarea celor
90 de zile de la
scadenta