Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Penalitati CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Penalitati CASS

Buna ziua. Sunt fost PFA si am primit recent o notificare de la CASS pentru achitarea obligatiilor restante 2005-2009. As dori sa stiu la cat se ridica penalitatiile si majorarile in procente pe zi si de la ce data in urma trebuie sa platesc conform termenului de prescriptie de 5 ani:din iunie 2005 sau se ia in considerare tot anul 2005? De asemenea as vrea sa stiu daca dupa radierea PFA in 2009 mai am obligatia platirii CASS eu nemai realizand nici un venit impozabil de atunci.
majorarile de intarziere conform codului de procedura fiscala sunt de 0,1% pentru fiecare zi de intarziere, iar conform termenului de prescriptie, casa de asigurari are dreptul sa perceapa contributiile si majorarile aferente pentru perioada 2005-2009.

Art. 30 din Ordinul 617/2007
Persoanele care au obligaţia de a se asigura şi nu pot dovedi plata contribuţiei sunt obligate pentru a obţine calitatea de asigurat să achite atât contribuţia legală lunară şi obligaţiile fiscale accesorii prevăzute la art. 28 pentru perioada în care au realizat venituri impozabile, cât şi contribuţia legală lunară, precum şi majorările de întârziere prevăzute la art. 28 sau, după caz, obligaţiile fiscale accesorii, pentru perioada în care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioadă mai mare de 6 luni.

cititi in amanunt acest ordin, unde veti gasi mai multe exemplificari.
mult succes!
Buna, daca imi spuneti ce venituri ati avut in 2005-2009 va pot trimite un calcul cu contributia / majorarile de intarziere. Si eu am fost in aceeasi situatie, din 2005-2009 + 2010 mi-au iesit 4714 RON contributii, 2809 RON majorari de intarziere pentru venit de 6250 RON / 2005, 6880 RON / 2006, 9500 RON/ 2008, 18840 RON / 2009, 19590 RON / 2010
Daca doriti fie spuneti aici ce venituri ati avut pe anii mentionati fie trimiteti pe e-mail
(criss at personal dot ro)
P.S. Fiecare zi de intarziere plata reprezinta 0.1% in plus!
Toate cele bune!
in 2006 am avut 10000 de ron , in 2007 24000 de ron , 2008 /23000 ron 2009 20000 de ron si 2010 inca nu e gata, cat as avea de plata , vaca aia de la ghiseu de la ei mia zis ca am aproximativ 8000 de ron , ceea ce mi se pare f mult , nu mia facut un calcul exact pt ca am plecat si nu i0am dus declaratile 200 , dar tare mie frica sincer sa fiu
Venit pe 2005=5400 RON, pe 2006=6500 RON, pe 2007=7500 RON, pe 2008=8300 RON si pe2009=793 RON (incetare activ feb 2009).Din cate am inteles
pentru venitul net stabilit pe baza normelor de venit si CASS-ul trebuia platit trimestrial la fel ca impozitul la administratia financiara.
De asemenea am aflat ca de la 01.07.2010 se schimba modul de calcul al penalitatilor si majorarilor de intarzaiere, mod de calcul mai avantajos pentru cei datori pe mai multi ani, adica 0.05 procente pe zi +15procente pentru toti care depasesc scadenta platii cu 90 de zile, fata de 0.1procente pe zi cat era pana acum.
radu1838, utilizator
am gasit ordonanta de urgenta despre care se vorbeste mai sus si o postez pentru a fi citita de toti cei interesati

COMUNICAT DE PRESÃ

Referitor la O.U.G. nr.39/2009, Compartimentul de Presă vă comunică următoarele :

În Monitorul Oficial nr.278/28.IV.2010 a fost publicată O.U.G. nr.39/2009 pentru modificarea şi completarea O.G. nr.92/2003 republicata privind Codul de procedură fiscală.
Printre principalele modificări de interes în rândul contribuabililor enumerăm următoarele :
- reducerea majorărilor de întârziere de la 0,1% la 0,05% pe zi şi, totodată, înlocuirea noţiunii de majorare de întârziere cu noţiunea de dobândă de întârziere ;
- perceperea de către organele fiscale pe lângă dobândă a unei penalităţi de întârziere datorată în situaţia în care obligaţiile fiscale datorate bugetului general consolidat nu se sting în cel mult 30 de zile de la scadenţă;
Nivelul penalităţii de întârziere datorate diferă însă de data stingerii obligaţiilor fiscale, respectiv de numărul de zile de întârziere. Astfel, dacă stingerea obligaţiilor fiscale se face în primele 30 de zile, contribuabilii nu datorează nicio penalitate de întârziere, ci doar dobânzi, calculate în procent de 0,05% pe zi, începând cu ziua imediat următoare scadenţei şi până la data stingerii inclusiv.
Dacă obligaţiile datorate bugetului general consolidat se sting în următoarele 60 de zile (deci după ce au trecut cele 30 de zile), nivelul penalităţii de întârziere este de 5% din totalul obligaţiilor fiscale stinse, iar dacă stingerea se realizează după expirarea şi a celor 60 de zile, nivelul penalităţilor de întârziere creşte la 15% din totalul obligaţiilor fiscale nestinse.
Plata penalităţilor de întârziere nu înlătură obligaţia de plată a dobânzilor.
Având în vedere cuantumul destul de mare al acestor penalităţi de întârziere şi faptul că această prevedere intră în vigoare începând cu data de 01.07.2010, este foarte important pentru agenţii economici care înregistrează obligaţii restante la bugetul general consolidat să efectueze plata acestora până cel tarziu 31 iulie, întrucât, începând cu 01.08.2010, şi aceştia datorează penalităţi de întârziere, deoarece acestea se calculează şi asupra soldului rămas neachitat la 01.07.2010.
O altă modificare adusă Codului de procedură fiscală, şi care a intrat deja în vigoare, o reprezintă creşterea nivelului sumei până la care competenţa de soluţionare a contestaţiilor asupra deciziilor de impunere şi a celorlalte acte administrativ fiscale asimilate deciziilor de impunere aparţine Direcţiilor Generale Judeţene ale Finanţelor Publice şi anume 3 milioane lei, faţă de prevederea în vigoare până acum, respectiv 1 milion lei. Contestaţiile al căror cuantum este egal sau mai mare de 3 milioane lei se vor soluţiona de către Direcţia Generală de Soluţionare a Contestaţiilor din cadrul ANAF.

intrebarea mea este , si as vrea sa vina din partea unui avocat daca se poate, in cazul in care am datorii catre casa de pensii din anul 2006 pana in 2010 , majorarile de intarzierea vor fi calculate dupa noua lege sau vor fi calculate dupa legea in vigoare la data inregistrarii datoriilor , si doar datoriile care apar dupa data de 1 07 2010 vor fi calculate dupa noua modificare?