Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit din chirii
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit din chirii

Buna ziua,
am urmatorul caz:
persoana fizica cu dubla cetatenie(romana si ungara), cu domiciliul in Ungaria, inchiriaza din 2003 un imobil aflat in Romania. Contractul de inchiriere nu a fost inregistrat la administratia fiscala, nu s-a platit impozitul pe venitul din chirii.
Se mai poate inregistra acest contract?
Pentru veniturile din anul 2003 impozitul ar fi trecut de termenul de prescriptie. Ce se intampla daca persoana fizica doreste sa plateasca totusi acest impozit?

Multumesc pentru raspunsuri.
Persoana despre care vorbiti, cu domiciliul in Ungaria, ofera spre inchiriere,este proprietarul bunului, sau este cea care inchiriaza?
Persoana este proprietarul si a obtinut venituri din inchirierea imobilului.
In mod normal contractul se poate inregistra cu amenda aferenta, impozitele si penalitatile care nu pot depasi cuantumul impozitelor. Nu opereaza prescriptia daca acel contract nu a fost inregistrat la Ad-tia financiara. Termenul prescriptiei curge de la data cand creditorul ar fi stiut de existenta unei creante certe, lichide si exigibile. Ori daca M.F.P. nu a cunoscut despre existenta acetui contract cum sa fi putut sa-i comunice valoarea impozitului pe venituri din inchiriere necunoscandu-i valoarea si perioada de inchiriere....
multumesc.
Atentie, majorarile si respectiv dobanzile si penalitatile (cum se numesc de la 01 iulie 2010) pot depasi cuantumul sumei datorate la Bugetul de stat ( vezi, OG nr.92/2003 rep. cu modificarile ulterioare inclusiv og 39/2010 ) acestea sunt:

PENTRU datorii la BUGETUL DE STAT se datoreaza dobanzi si penalitati de intarziere
- 0,1%/zi pana la 01 iulie 2010 si se numeau majorari de intarziere ;
- 0,05/zi dupa 01 iulie 2010 si se numesc dobanzi, dar in plus se mai datoreaza si penalitati de intarziere in valoare de 5% pentru intarzieri la plata intre 30-90 zile intarziere si 15% pentru mai mult de 90 de zile 15 %

PENTRU datorii la BUGETELE LOCALE
- pana la 01 iulie 2010 se datorau majorari de intarziere 0,1%/zi
- dupa 01 iulie 2010 se datoreaza majorari de intarziere de 2%/luna

va redau mai jos un scurt istoric al acestei "istorii" cu majorari, dobanzi, penalitati:

PENALITATI DE INTARZIERE:

1. Din: 01 IANUARIE 2003,
0,5 % pe luna, conform OG nr.61/2002.
2. Din: 01 IANUARIE 2004,
0,5 % pe luna, conform OG nr.92/2003.
3. Din: 15 IULIE 2005,
0,6 % pe luna, conform Legea nr.210/2005.
4. Din: 01 IANUARIE 2006,
- pe luna, conform Legea nr.210/2005.
NOTA:
(prin aceeasi lege 210/2005, s-a stabilit 0,6%/luna pentru
perioada 15 iulie 2005 -31 decembrie 2005, pentru ca de la
01 ianuarie 2006 sa se renunte la penalitati de intarziere
calculate lunar)

NOTA:
Incepand cu 01.01.2006, prin art.IV , alin (2) al LEGII nr.210/2005 se stabileste:
„(2)În toate actele normative în care se face referire la noţiunile de
dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere aceste noţiuni
se înlocuiesc cu noţiunea de majorări de întârziere.”

DOBANZI:

1.Din: 01 ianuarie 2003,
0,06% pe zi, conform HG 1513/2002

2.Din: 09 februarie 2004,
0,06% pe zi , conform HG 67/2004

3.Din: 01 septembrie 2005,
0,05% pe zi, conform HG 784/2005

4.Din: 01 ianuarie 2006,
0,1% pe zi, conform Legii 210/2005

NOTA:
Incepand cu 01.01.2006 nu se mai calculeaza penalitati de intarziere lunare.

NOTA:
Incepand cu 01.01.2006, prin art.IV , alin (2) al LEGII nr.210/2005 se stabileste:
„(2)În toate actele normative în care se face referire la noţiunile de
dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere aceste noţiuni
se înlocuiesc cu noţiunea de majorări de întârziere.”

ACEASTA este istoria de pana la 01 iulie 2010