Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Penalitati CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Penalitati CASS

Buna ziua. Sunt fost PFA si am primit recent o notificare de la CASS pentru achitarea obligatiilor restante 2005-2009. As dori sa stiu la cat se ridica penalitatiile si majorarile in procente pe zi si de la ce data in urma trebuie sa platesc conform termenului de prescriptie de 5 ani:din iunie 2005 sau se ia in considerare tot anul 2005? De asemenea as vrea sa stiu daca dupa radierea PFA in 2009 mai am obligatia platirii CASS eu nemai realizand nici un venit impozabil de atunci.
danike , Popu a fost mai explicit ca mine si poate ai inteles ce a vrut sa zica, ce parere ai , este asa cum zice el sau si pentru perioada 01 ianuarie 2010 pana in 1 iulie 2010 se calculeaza tot 0,05%, dar eu aici observ ceva si anume in articolul de lege se precizeaza ca

Pentru creanţele fiscale care au scadenţa anterior intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, începând cu data intrării în vigoare a acesteia se datorează dobânzi şi penalităţi de întârziere,

iar inaintea intrarii in vigoare a prezentei legi , nu exista termenul de dobanzi si penalitati ci numai termenul de majorari de intarziere in procentul careia erau inglobate si penalitati , deci notiunea de majorare de intarziere sa inlocuit cu notiunea dobanzi si penalitati , deci deaici eu inteleg ca si pentru creantele din trecut intra in vigoare noua lege, nu cred ca pot fi taxat pentru trecut cu procentul de 0,1% /zi procent care include si penalitati, iar din 1 iulie sa fiu taxat inca o data pentru perioada trecuta cu 5, respectiv15% procent exclusiv pentru penalitati , ar insemna ca sunt taxat x2 penalitati
Mihai cred ca si aici intervine chestia cu legile nu se aplica retroactiv(desi in cazul de fata ai fi avantajat :);
daca ai debit scadent 2006 si s-ar aplica retroactiv ai avea de platit mai dupa noua lege (parca dupa noua lege ar iesi ~33% primul an, ~18% urmatorii ani) fata de 36.5% dupa vechea lege ...si eu am sperat la chestia asta avand in vedere contributiile la sanatate / pensii ce trebuie sa le dau cu tot cu penalitati. Cei 5% / 15% intradevar sunt durerosi nu stiu daca pentru debite cu vechime mai mare de un an nu ar trebui sa se faca exceptie de la plata celor 5% / 15%, asa mi s-ar parea fair...
nu se face exceptie, domnilor, se precizeaza clar in lege ca se calculeaza penalitati si pentru debitele restante cu scadenta inainte de 1 iulie 2010.
in acelasi timp, tot pentru aceste debite restante, scadente inainte de 1 iulie 2010 (fie ca sunt scadente pe 12 feb 2007 sau 12 feb 2010), se calculeaza o dobanda de 0,05% incepand cu 1 iulie.
acum vorbiti de drobul de sare.

daca se achita toata suma restanta pana pe 30 iulie 2010, nu se mai calculeaza nici o penalitate :)
Popu a scris:

Cei 5% / 15% intradevar sunt durerosi nu stiu daca pentru debite cu vechime mai mare de un an nu ar trebui sa se faca exceptie de la plata celor 5% / 15%, asa mi s-ar parea fair...

Penalitatile se vor aplica incepand cu 1 iulie. indiferent de cat de veche e creanta
Nu conteaza cat de veche e creata, ci conteaza cat de repede o platesti. Spre ecemplu, daca o platesti pana la 31 iulie nu se va aplica nici o penalitate. E explicat destul de clar.
Explicatia e clara, eu zic ca trebuie mare atentie, daca ai un debit restant din 31 decembrie 2009 si platesti in 31 decembrie 2009 iti iese o dobanda de vreo 47% pe an (1 ian 2009 - 30 iunie 2010 ~182 de zile, 0.1% / zi 18.2%, 1 iulie - 31 decembrie ~183 zile * 0.05% = 9.15% , +5% + 15%) fata de cat era inainte 36.5%...