Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA NORMA DE VENIT,NEPLATITOR DE TVA,CE REGISTRE IMI ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA NORMA DE VENIT,NEPLATITOR DE TVA,CE REGISTRE IMI TREBUIE???

Mi-am facut un Pfa cod 9602,servicii de cosmetica,am optat pentru norma de venit,neplatitor de tva , ce registre trebuie sa completez?? Am luat si casa de marcat.
Registru unic de control, note de intrare receptie, jurnal de cumparari, jurnal de vanzari, registru de obiecte de inventar
Conform Legii nr.571/2003 - Codul fiscal, art.49
Contribuabilii care desfăşoară activităţi pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit:
- nu au obligaţia să organizeze şi să conducă contabilitate în partidă simplă -conform OMFP 1040/2004 - pentru activitatea respectivă.

INSA:
- se vor completa obligatoriu jurnalul de vanzari si jurnalul de cumparari atat de platitorii de TVA cat si de catre neplatitorii de TVA .

REFERITOR LA REGISTRUL UNIC DE CONTROL:

Pentru PFA acesta este optional . A se vedea Legea 252/2003, Art.1:

(1)Contribuabilii, persoane juridice înregistrate la Oficiul National al Registrului Comertului, autorizate potrivit legii, au obligatia sa tina registrul unic de control.
(2)Celelalte categorii de contribuabili pot tine registrul unic de control, în functie de optiunea acestora.

NOTA:
PFA-ul nu este persoana juridica.
Spuneti-mi va rog,jurnalul de cumparari si cel de vanzari se cumpara de la orice librarie sau trebuie luate de la administratie?Si inca ceva: in jurnalul de cumparari trec tot ce cumpar pentru desfasurarea activitatii si in cel de vanzari trec valoarea bonurilor fiscale pe care le emit clientelor????