Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilirea paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilirea paternitatii

buna ziua,am si eu o intrebare legata de paternitate:eu sunt casatorita legal,dar mi-am pastrat numele de fata.anul trecut am dat nastere unui baietel care poarta numele meu de fata,tata este trecut in certificat sotul dar el nu este tatal.Tatal biologic vrea sa-l treaca pe numele lui si sa figureze ca tata pe certificatul de nastere.Ce trebuie facut sa se rezolve problema?tin sa precizez ca sotul este de acord ca tatal biologic sa treaca copilul pe numele lui.exista o alta cale decit cea judecatoreasca?ca am inteles ca trbuie sa-i dau eu in judecata pe rand.va multumesc ptr timpul acordat.
depuneti actiune solicitand tagada paternitatii fata de sotul dvs., iar dupa ramanerea def a actiunii de tagada, tatal biologic poate merge la starea civila sa recunoasca copilul.