Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... asistenta juridica avocat strain
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

asistenta juridica avocat strain

O firma romaneasca poate incheia un contract de asistenta juridica ( ex. consultanta juridica in domeniul fiscal ) cu un birou de avocati din strainatate? In ce conditii?
Cu conditia ca respectiva firma de avocati sa fie autorizata de UNBR sa practice avocatura in Romania.
depinde pt ce fel de cauze.depinde daca avocatii din strainatate au drept de a exercita profesia aici.
Chiar ma intereseaza subiectul.Un avocat nu poate sa-mi raspunda? Va rog.
La incheierea contractului de asistenta juridica trebuie sa cer dovada inscrierii intr-un barou din Romania?
Ce spune legea avocaturii din Romania?