avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... asistenta juridica avocat strain
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

asistenta juridica avocat strain

O firma romaneasca poate incheia un contract de asistenta juridica ( ex. consultanta juridica in domeniul fiscal ) cu un birou de avocati din strainatate? In ce conditii?
Cel mai recent răspuns: sabinna , utilizator 20:37, 13 Noiembrie 2010
Cu conditia ca respectiva firma de avocati sa fie autorizata de UNBR sa practice avocatura in Romania.
depinde pt ce fel de cauze.depinde daca avocatii din strainatate au drept de a exercita profesia aici.
Chiar ma intereseaza subiectul.Un avocat nu poate sa-mi raspunda? Va rog.
La incheierea contractului de asistenta juridica trebuie sa cer dovada inscrierii intr-un barou din Romania?
Ce spune legea avocaturii din Romania?

Alte discuții în legătură

Examen admitere barou loredanazgz loredanazgz Buna ziua, nelamurire mea este utmatoarea: Am terminat facultarea de drept in anul 2008 in Romania , si mi-am equivalat studiile in Spania , in urma unor ... (vezi toată discuția)
Procedura pentru a oferi consultanta juridica de catre un cetatean strain Oana_Stirbulescu Oana_Stirbulescu Buna Ziua, Am urmatoarea situatie: Cetatean italian, PFA, avocat, cu cabinet de avocatura deschis in Italia, doreste sa ofere consultanta juridica pe ... (vezi toată discuția)
Avocat din spania arara arara va rog sa-mi spuneti daca un avocat cu experienta din Spania poate sa profeseze in Romania. in ce conditii? (vezi toată discuția)