Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie la executare partaj succesoral
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie la executare partaj succesoral

Pt. a putea expune cazul am ales versiunea cu o schema cronologica a evenimentelor:
Fluxul 1) dosarul pornit de mine
1998 - Judecatorie se atribuie contravaloarea a 1/2 din imobil (apel) (expertiza tehnica - val. imobil 15.000 RON)-> apel Tribunal - se admite si se atribuie contravaloarea a 11/16 din imobil (o noua expertiza tehnica - 50.000 RON) - recurs - ramane suspendat la CA

Fluxul 2) dosar pornit de partea adversa
2001 - Judecatorie (partaj succesoral + anulare certificat de mostenitor CM) - respinge actiunea ->apel Tribunal - respinge actiunea -> recurs CA ->admite recursul caseaza decizia si trimite spre rejudecare la tribunal -> Tribunal - respinge apelul (A) -> recursuri conexate -> CA conexeaza dosar flux procesual 1 + 2 ->caseaza decizia Tribunal (cea in care s-a calculat valoarea de 50.000 RON + apelul A); trimite cu rejudecare la Tribunal -> admite apelul meu, respinge apelul adversarului si schimba decizia (cea cu valorea de 15.000 RON) in sensul modificarii cotei 1/2 devine 11/16 (fara a specifica suma); cerere de lamurire a dispozitivului - respingere -> recurs la CA -> respingere ;
Acum intervine partea interesanta: CA in motivare vorbeste de existenta posibilitatii legale de stabilire a pretului de circulatie a imobilului odata cu executarea;
- se investeste cu cerere de investire executorie hotararea CA si se efectueaza o noua expertiza tehnica:valoare imobil 180.000 RON-> urmeaza contestatie la executare adversar la judecatorie (castiga, in sentinta se mentioneaza expres valoarea imobilului de 15.000 RON) ->recurs Tribunal (respinge recursul) irevocabil

Intrebare: ce se mai poate face in speta prezentata (este clar ca aceasta nu este valoarea de piata a imobilului; conform c.p.c. de variatia valorii bunului trebuie sa beneficieze toti coindivizarii; ar fi dpdv imbogatire fara justa cauza)
Mai adaug ca adversarii au fost mostenitori legatari cu titlu particular.
Sper sa fii prezentat destul de bine speta intr-un spatiu cat mai scurt. Daca sunt lacune, va rog sa imi comunicati.

Ce nu inteleg: cum se poate lua in calcul valoarea initiala a imobilului, cea din urma cu 10 ani (din 1998) si cum daca au fost expertize tehnice diferite s-a luat in calcul cea cu valoarea cea mai mica.

PS:
In toate hotararile se vorbeste despre cota, fara sa se precizeze valoarea corespunzatoare, cu exceptia hotararii din 1998 cu valoarea de 15.000 RON, respectiv cea cu valorea de 50.000 RON (casata)
Daca am inteles bine, detineti o cota parte dintr-un imobil provenit dintr-o succesiune. Presupun ca succesiunea s-a deschis in anul 1998 avand in vedere valoarea care s-a luat in calcul la stabilirea masei succesorale. Atat timp cat prin hot jud.s-a stabilit ca detineti o cota parte din acel imobil, nu ar trebui sa va ingrijoreze val stabilita prin expertize pt.ca la o eventuala iesire din indiviziune, echivalentul cotei parti se va stabili la valoarea de circulatie a imobilului.
Buna seara, cota de 11/16 reprezinta cota care a revenit in urma iesirii din indiviziune, imobilul fiind insa atribuit in lotul adversarilor. Ceea ce este extrem de important: in baza hotararii irevocabile se mentioneaza cota, fara valoare. S-a pornit executarea silita la care partea adversa a facut contestatie la executare (la judecatorie emitand decizia prin care se ia in considerare valoarea de 15.000 RON expertiza facuta in 1998) . Am facut recurs la Tribunal si a fost respins, astfel ca hotararea a devenit irevocabila si nu mai am nici o cale de atac (decat revizuirea si va rog sa imi spuneti care este intervalul de timp in care poate fi facuta, avand in vedere ca hotararea nu va mai fi comunicata. Din cate am citit eu, am la dispozitie 30 de zile de la data pronuntarii, insa nu stiu daca se va redacta aceasta hotarare pana atunci ca sa pot invoca motive de revizuire).
Poti sa ceri revizuirea, urmand sa o motivezi dupa ce se motiveaza decizia a carei revizuire o ceri.
am nevoie de un model de cerere de revizuire speciala (nu unul standard, caci am deja unul) pe care sa-l depun in termen de 30 de zile de pronuntare la instanta tinand cont ca redactarea hotararii nu se va realiza pana in termenul legal de 30 zile, deci nu pot motiva cererea de revizuire inainte de redactarea hotararii. Scopul este ca prin aceasta cerere de revizuire speciala este sa nu se prescrie termenul de 30 zile, urmand ca apoi sa motivez cererea de revizuire dupa redactarea hotararii. Daca se poate ceva similra si pt. cererea de contestatie in anulare speciala. Va multumesc
Nu exista revizuire speciala .... #-o ...... depui o cerere de revizuire , urmand sa o motivezi dupa ce se motiveaza decizia a carei revizuire o soliciti.

Domnule Preşedinte,
Subsemnatul _________, domiciliat în _________, formulez în contradictoriu cu intimatul _________, domiciliat în _________, în termen legal, prezenta cerere de
Revizuire
împotriva sentinţei/deciziei civile nr. ____/_____, pronunţată de Judecătoria/Tribunalul/ Curtea de Apel _________/Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, solicitându-vă să dispuneţi _________
Motivele de revizuire le voi depune printr-o cerere separată, dupa ce se motiveaza decizia a carei revizuire o cer .
Anexez chitanţa de plată a taxei judiciare de timbru de ______ lei şi timbrul judiciar de ______ lei.

Semnătura,