Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inscriere auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inscriere auto

Cum pot inscrie in circulatie un autoturism adus in tara acum 3 ani?
Mentionez ca au fost folosite cele 3 numere provizorii,as fi al treilea proprietar din Romania.Auto are carte de identitate RAR (fara propietar).
mergeti la o firma specializata in inmatriculari si aflati toate demersurile necesare...
Va prezentati la Serviciul inmatriculari cu urmatoarele documente:
-certificatul de autenticitate al autot. eliberat de RAR (in perioada de valabilitate de 90 zile de la emitere).
-fisa de inmatriculare a autot. stampilata de Serviciul Impozite si taxe din cadrul Primariei in raza teritoriala a careia isi avea domiciliul vanzatorul autot.
-certificat de atestare fiscala eliberat de aceeasi Primarie
-contractul de vanzare-cumparare autot. incheiat intre Dvs. (cumparator) si cel care v-a vandut autot.
-contract de vanzare-cumparare autot. incheiat intre cel care v-a vandut autot. Dvs. si cel de la care acesta a cumparat autot.
-contract de vanzare-cumparare autot. incheiat intre proprietarul autot. (cel din strainatate) si primul vanzator (cel care a adus in tara masina)
-brief mic tradus si legalizat
-CIV in original
-RCA copie, pe numele proprietarului (al Dvs.) in termen de valabilitate
-copie CI proprietar
-dovada plata taxa I inmatriculare
-cerere
-dovada plata taxe (pt talon 39 lei, inmatriculare 52 lei si numere)