Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa prin reorganizare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa prin reorganizare

O societate aflata in insolventa prin reorganizarea are un credit garantat cu un bun imobil aflat in proprietatea personala a administratorului, poate fi executat imobilul in perioada de insolventa, reorganizare?
daca este in reorganizare nu poate fi executat.
daca este in insolventa sigur va fi executat de banca
Buna seara .
Art.36 din Legea 85/2006 se refera la suspendarea procedurilor de executare silita, in intreaga procedura a insolventei,care cuprinde si reorganizarea judiciara .
Marius Bote.
iti vand un pont, cauta un executor judecatoresc meserias sa te invete ce sa faci sa ramai cu casa;)
merci pentru informatie dar ce trebuie sa sa ma invete ? ce anume ar trebui sa fac?
astept un raspuns cat mai urgent .
multumesc anticipat.
Daca va incepe procedura de executare silita a casei, care nu este proprietatea firmei, formulati contestatie la executare pe motiv ca Banca s-a incris la masa credala si in felul acesta creanta nu este certa si exigibila pentru a fi executata.
Exista practica in acest domeniu si executarile au fost desfiintate. Practic Banca trebuie sa astepte sa vada daca primeste ceva de la societate in urma inscrierii la masa credala si a repartitiilor de sume ce se vor efectua si abia dupa aceea, daca exista certitudinea ca nu-si va executa creata, se poate indestula din executarea silita a imobilului.

av. Bostina Elena