Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cine face inscrierea la masa credala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cine face inscrierea la masa credala

Executorul judecatoresc a constatat deschiderea proceduri insolventei. Cine face inscrierea la masa credala? Eu creditor sau executorul?
tibstefaug, utilizator
Dvs. in calitate de creditor va adresati cu o cerere practicianului in insolventa desemnat la SC aflata in insolventa. Inscrierea la masa credala o poate face si lichidatorul judiciar desemnat daca este vorba de creanta garantata (drepturi salariale)
Buna seara .
Dvs.ca si creditor indreptatit,va adresati lichidatorului judiciar numit de instanta,in termenul legal, pentru inregistrarea creantei dvs.,daca indeplineste conditiile legale,adica sa fie certa,lichida si exigibila .
Executorul judecatoresc nu mai are ce cauta in procesul de insolventa .
Cu stima,
Marius Bote.
L.J.