Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... buletin expirat
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

buletin expirat

locuiesc in paris si mi a expirat buletinul de romania
as vrea sa stiu daca se poate reinnoi buletinul la ambasada romaniei din franta
multumesc..
Nu cred ca Ambasada elibereaza carti de identitate ci numai pasapoarte si ma rog alte acte.Intrati pe site-ul ambasadei ,dar sigur nu are de ce sa va elibereze carte de identitate.Sectia informatizata a persoanei din localitatea de domiciliu din Romania va elibereaza in conditiile in care declarati ca va stabiliti domiciliul acolo.
Pentru persoanele aflate în străinătate, se poate elibera CI/CIP pe bază de procură efectuată prin Consulatul/Ambasada României din ţara respectivă (de reşedinţă). Prin procură este delegat un cetăţean român cu domiciliul stabil în România care să reprezinte solicitantul în demersul său pentru obţinerea CI.
Reprezentantul se va prezenta la SPCLEIP de domiciliu a solicitantului împreună cu documentele trimise de Ambasadă/Consulat împreună cu copii şi originale după actele solicitantului, precum şi după CI/BI reprezentant (împuternicit).
Buna ,daca ai buletinul expirat consulatul sau ambasada iti va da o adeverinta cu care sa poti merge in tara pt a schimba buletinul ,insa nu poti imputernici pe nimeni sa ti-l faca deoarece ie expirat
o zi buna
Buna ziua!Noi locuim in italia,ne-au expirat buletinele in anul 2009,in acelas an a venit pe lume si micuta noastra....in iunie am vrea sa ajungem in Romania.
Am inteles cum ne putem reinoii noi buletinele,dar fetitei in varsta de 1 ani si 5 luni ce acte ii trebuiesc?
Iar dupa ajungerea in Romania ce acte trebuie sa-i mai facem?Si cat dureaza emitearea actelor fetitei?In cazul nostru cat timp ne-ar trebuii pentru intrarea in posesia buletinelor de la data depunerii actelor la ambasada?

Va multumesc anticipat.