Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buletin expirat din 2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buletin expirat din 2009

Am aflat ca pt a reinnoi buletinul, trebuie sa fac o procura la consulat pt a imputernici o persoana din romania sa imi duca actele la politie. as vrea sa stiu ce date am nevoie sa-i cer acelei persoane. Si daca nu am nici un domiciliu in romania mi se poate face buletinul la ultima adresa? Oare cat timp dureaza? Ma vor amenda pt ca a trecut asa mult timp decand il am expirat?
Va rog frumos daca stiti aceste lucruri sa ma ajutati. Va multumesc anticipat.
Daca persoana imputernicita va depune actul de spatiu in original de la ultimul dvs domiciliu, cu acordul persoanei care va primeste in spatiu este ok. Pe langa actul de spatiu va sunt necesare urmatoarele documente:certificat nastere, casatorie (daca este cazul), buletinul vechi ,taxa primarie pt preschimbare buletin-7 lei, imputernicirea.
Pentru imputernicire va sunt necesare:-numele prenumele , seria si nr. bi , data eliberarii bi, cod numeric personal pt orice eventualitate, domiciliul persoanei imputernicite.
Nu veti fi sanctionat pentru depasirea termenului de preschimbare.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Daca aveti in continuare cetatenia romana,este obligativitatea organelor in drept sa va elibereze carte de indentitate