Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credite de nevoi personale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credite de nevoi personale

am un credit de nevoi personale de 3 ani.se poate rezilia contractul daca esti in urma cu o rata?la cate rate se reziliaza contractul?trebuie sa iti trimita somatie sau alceva de genul acesta?
Contractele de crtedit nu se reziliaza, decat dupa achitarea integrala a creditului.

Daca ati intarziat cu plata ratelor, ar fi bine sa contactati dvs. banca pentru o eventuala reesalonare a creditului... nu este bine sa asteptati sa primiti somatie sau sa va contacteze banca pe dvs. deoarece la acel moment va fi mult prea tarziu pentru a mai putea face ceva.
cam dupa 90 zile, trimit instiintare (daca nu uita), ca v-a cedat deja creanta
este vorba doar de o rata intarziere....nici macar 30 de zile nu sant..pot sa trimita dosarul la o societate de recuperare?sau se trimite dosarul doar dupa 90 de zile de intarziere?
Nu trimit asa repede dosarul la o firma de recuperare. Nici macar in baza de date a rau platnicilor nu va inscriu daca aveti mai putin de 30 zile intarziere.Sigur va vor contacta telefonic.:)