Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... formularul A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

formularul A1

#-o lucrez in olanda cu acest formular si nu stiu prea multe despre asta .De cand a aparut acest formular sefii mei imi acorda un salariu de 1400euro impozabil dar impozitul il platesc in romania ma poate lamuri cineva ca mai multe detalii Va multumesc
Formularul A1 este o declaraţie cu privire la legislaţia aplicabilă. Este util în cazuri în care s-ar putea să fiţi nevoit să dovediţi că plătiţi contribuţii în altă ţară a UE, în Islanda, Liechtenstein, Norvegia sau Elveţia.

În general, acesta este cazul lucrătorilor detaşaţi sau al celor care îşi desfăşoară activitatea în mai multe ţări simultan. Corespunde vechilor formulare E101 şi E103.
Cine imi poate spune si mie ce accete necesare sunt pentru ami elibera formularu A1 Va Multumesc!
În vederea eliberării formularului E101 este necesar un dosar care trebuie să cuprindă :
- certificatul de atestare fiscală din care să rezulte că angajatorul nu are datorii la bugetul de stat la data solicitării formularului,
- adeverinţă privind stagiul de cotizare realizat în ultimile 12 luni, emisă de casa judeţeană de pensii pentru fiecare angajat detaşat,
- ultima situaţie financiară a angajatorului,
- copie a certificatului de înregistrare fiscală,
- contractul individual de muncă înregistrat la I.T.M. pentru angajatul care urmează a fi detaşat,
- adeverinţă de la I.T.M. din care să rezulte numărul de salariaţi,
- certificatul constatator emis de O.N.R.C. în luna în curs
- contractul tradus încheiat între angajatorul din România şi angajatorul din statul de ocupare.