avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... ajutor
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

ajutor

Va rog daca imi poate explica cineva ,dupa OG.58/2010 conv.civ.se declara la CAS,FD SANATATE ,obligatoriu si pentru cei care sunt salariati sau pensionari(deci contr.de conv. civ.este incheiat cu o alta parte din care se retinea doar 16% pana in iul.2010,iar acum nu stiu ce sa fac? treb.declarat si la SANATATE ,CAS......sau ramane neschimbat si platesc doar la finante 16% ca inainte?)
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:00, 14 Noiembrie 2010
In cazul in care intre parti se incheie contract potrivit Codului civil,veniturile obtinute sunt venituri din activitati independente
Conform art 52 din L nr 571/2003 privind codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare ,platitorul de venit are obligatia a retine persoanei fizice un impozit anticipat in procent de 10% din venitul brut si de a-l vira la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost platit venitul
Contribuabilil care realizeaza venituri din activitati independente au obligatia de a depune o declaratie privind venitul realizat la organul fiscal competent pentru fioecare an fiscal,pana la data de 15 mai inclusiv a anului urmator celui in care a realizat venitul
Daca persoana prestatoare de servicii cu care se incheie contract in baza Codului civil conform optiunii exercitatea de catre acesta,nu este persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati independenete optiunea de impunere a venitului brut cu o cota de16% aplicata la venitul brut se exercita in scris de catre persoana fizica respectiva in momentul incheierii fiecarei/fiecarui conventii/contract
Obligatiile ce revin platitorilor de venituri in priviinta declararii si platii contributiilor sociale sunt prevazute in OUG nr 82/2010 la art III al 1,2,3,4,5,11,13,14,17a b,19
Ultima modificare: Duminică, 14 Noiembrie 2010
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incheiere conventie civila mihaelacn mihaelacn Buna seara! Sub ce forma se poate continua colaborarea cu o persoana care a fost angajata cu contract individual de munca si din anumite motive acesta a fost ... (vezi toată discuția)
Contributii administrator asociatie natty1954natty1954 natty1954natty1954 buna ziua, am contract civil cu o asociatie de proprietari 1h/saptamana salar brut 150 lei as dori sa stiu daca activitatea este considerata dependenta s-au ... (vezi toată discuția)
Forma legala de colaborare cu muncitori constructie casa lorelena lorelena Buna ziua tuturor, Vom incepe in foarte scurt timp construirea casutei mult visate. Ne puteti sfatui care ar fi cea mai putin costisitoare forma de ... (vezi toată discuția)