Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contributii administrator asociatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contributii administrator asociatie

buna ziua, am contract civil cu o asociatie de proprietari 1h/saptamana salar brut 150 lei as dori sa stiu daca activitatea este considerata dependenta s-au independenta tinand cont ca sunt autorizata de catre Primarie pentru functia de administrator imobile ( ales de catre membrii asociatiei )si ,daca da , ce contributii trebuie retinute ( atat de la angajat cat si de la angajator ). Vreau sa stiu daca ma incadrez in OUG 82/2010 (activitate dependenta s-au independenta )atata timp cat eu nu beneficiez de CO, cheltuieli de deplasare,baza materiala nu o am de la asociatie , incasarea se face la ei acasa s-au la mine , .Mentionez ca am CIM pe durata nederminata de 8 ore .Va multumesc.
In situatia in care intre asociatia de proprietari si persoana fizica se incheie contract de prestari servicii,potrivit Codului civil,veniturile obtinute sunt asimilate veniturilor din activitati independente
Conform art 52 din L nr 571/2003 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare,platitorul venitului are obligatia de a retine persoanei fizice in cursul anului un impozit anticipat in procent de 10% din venitul brut si de a-l vira la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost platit venitul
Contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente au obligatia sa depuna declaratie privind venitul realizat la organul fiscal competent pentru fiecare an fiscal pana la data de 15 mai inclusiv a anului urmator celui in care a realizat venitul
Optiunea de impunere a venitului brut cu o cota de 16% aplicata la venitul brut se exercita in scris de catre persoana fizica respectiva in momentul incheierii fiecarui/fiecarei contract/conventie civila si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii dessfasurate pe baza acestui/acestei contract/conventii