Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... conventie civila
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

conventie civila

este legal sa se incheie conentii civile de catre asociatiile de proprietari pt administrator,cenzor etc sau trebuiesc incheiate contracte individuale de munca cu toate ca ordonanta 82din 8.IX.2010 stabileste aceleasi taxe atit pt conventii civile cit si pt cim
In conformitate cu prevederile pct 68 alin h) din Normele metodologioce date in aplicarea art 55 dinL nr 571/2003 privind Codul fiscal,cu modificarile si completarile ulterioare,aprobate prin HG nr 44/2004,in vederea impunerii,sunt asimilate salariilor -indemnizatiile ,primele si alte asemenea sume acordate membrilor alesi presedinte,administrator ,cenzor ai asociatiilor de proprietari
In aceasta situatie,platitorul venitului,respectiv asociatia de proprietari are obligatia de a calcula,retine si vira atat contributiile individuale obligatorii,cat si impozitul pe salariu determinat prin aplicarea cotei de 16 % asupra bazei de calcul,determinata ca diferenta intre venitul brut si contributiile individuale obligatorii
Persoanele fizice care realizeaza venituri asimilate salariilor nu beneficiaza de deducerile personale pentru aceste venituri
In cazul in care intre asociatia de proprietari si persoanele fizice se incheie un contract de prestari servicii,potrivit Codului civil,veniturile obtinute in baza unui astfel de contract sunt venituri din activitati independente;conform art 52 din actul mentionat,platitorul,respectiv asociatia de proprietari are obligatia sa retina persoanei fizice in cursul anului un impozit anticipat in procent de 10% din venitul brut,si de a-l vira la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost platit venitul
Asociatia de proprietari poate incheia conform legii contracte de munca, de administrare, de mandat, conventii si contracte civile cu persoanele care desfasoara activitate in asociatie. Taxele difera de la un fel de contract la altul, de la functie la functie, de la o persoana la alta (pensionar, somer, angajat in alt loc de munca...). Contractele si taxele difera si daca pesoana respectiva este aleasa de adunarea generala dintre membrii asociatiei, daca este angajata din afara asociatie...