Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contributia FNUASS pentru presedintele si cenzorul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contributia FNUASS pentru presedintele si cenzorul asociatiei de proprietari

Buna ziua,
Neavand specializare in domeniul financiar-contabil, as dori sa ma lamuriti asupra urmatoarei probleme: notiunea de "contributie de asigurari sociale de sanatate" este diferita de cea de "contributie pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate"?
Contributia FNUASS pentru presedintele si cenzorul asociatiei de proprietari, angajati pe baza unui contract de mandat, conform legii, sunt exceptate de la plata?

La contract de mandat din brut se scad 10,5% pensie, 0,5% somaj , apoi se aplica 16% la ce ramane. Asigurarile de sanatate sunt in sarcina personala a fiecaruia.
la contractele de mandat se plateste :angajat 5,5 %sanatate; 10,5% pensii ; 16 %impozit (din dif sal brut - taxele anterioare ) ; iar angajatorul 5,2 % sanatate ; 20,8 % pensii :0,85 % garantie sal ; 0,214 fond accidente (vedeti decl 112 )
Contractele de mandat (conventiile civile) nu seamana cu CIM. Va rog cititi ceea ce inseamna contract de mandat.
contractele de mandat se incheie cu pres, cenzor (persoane alese de A.G. ) iar canventiile civile se incheie pentru lucrari ocazionale (pentru acestea se platesc contributiile aratate de dvstra , ati facut o mica confuzie)
Noua denumire in Codul Civil pentru conventiile civile este contract de mandat.