Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contributie angajator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contributie angajator

Administratora noastra a fost angajata cu conventie civila. In momentul de fata are contract de munca. Cenzora are contract de mandat.

As dori sa stiu care sunt contributiile pe care trebuie sa le plateasca asociatia de proprietari pentru cele trei cazuri si unde se regasesc sumele respective in contabilitate.

Multumesc.
Pentru persoanele incadrate cu contract de mandat, asociatia retine si declara:
- contributia de asigurari sociale de sanatate (5,5% angajat si 5,2% angajator);
- contributia de asigurari sociale (10,5% angajat si 20,8% angajator);
- contributia angajatorilor in functie de clasa de risc, pentru asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, de la 0,15% la 0,85%, diferentiata in functie de clasa de risc, conform Legii nr. 346/2002.
Nu se datoreaza contributia pentru somaj, pentru concedii si indemnizatii si cea la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale art. 29616 alin. (3) lit. b), alin. (4) lit. b), art. 2965 alin. (5) Cod fiscal
Pentru persoanele incadrate cu contract/conventie civila, asociatia retine si declara
- contributia de asigurari sociale de sanatate (5,5% angajat si 5,2% angajator);
- contributia de asigurari sociale (10,5% angajat si 20,8% angajator);
- contributia de asigurari pentru somaj (0,5% angajat si 0,5% angajator), cu exceptia persoanelor care au calitatea de pensionari;
- contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate (0,85% angajator);
- contributia angajatorilor in functie de clasa de risc, pentru asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, de la 0,15% la 0,85%, diferentiata in functie de clasa de risc, conform Legii nr. 346/2002.
Asociatia depune lunar declaratia 112, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei pentru care datoreaza contributiile, completand sectiunea A din Anexa 1.2
Venituri obtinute de administrator
Venituri din salarii indiferent de contractul incheiat-contract individual de munca sau contract/conventie civila - intrucat sunt indeplinite criteriile unei activitati dependente-art. 55 alin. (1), art. 7 pct. 2.1 Cod fiscal art. 2964 alin. (1) lit. a) Cod fiscal
Contract individual de munca: Asociatia aplica regulile prevazute de art. 57 Cod fiscal in functie de locul in care se afla functia de baza
Contract/conventie civila: Asociatia aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara functiei de baza art. 7 pct. 2.2, art. 57 alin. (2) lit. b) Cod fiscal
Asociatia:
- depune declaratia de mentiuni 010 pentru includerea in vectorul fiscal a impozitului din salarii daca acest impozit nu este deja in vectorul fiscal.
- depune lunar declaratia 112, cu completarea pozitiei "impozit pe venituri din salarii" si plateste impozitul pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei pentru care datoreaza impozitul;
- depune anual fisa fiscala - formular 210 pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent, pentru anul expirat.
Pentru persoanele incadrate cu contract de munca, asociatia retine si declara:
- contributia de asigurari sociale de sanatate (5,5% angajat si 5,2% angajator);
- contributia de asigurari sociale (10,5% angajat si 20,8% angajator);
- contributia de asigurari pentru somaj (0,5% angajat si 0,5% angajator), cu exceptia persoanelor care au calitatea de pensionari;
- contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate (0,85% angajator);
- contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale (0,25% angajator);
- contributia angajatorilor in functie de clasa de risc, pentru asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, de la 0,15% la 0,85%, diferentiata in functie de clasa de risc, conform Legii nr. 346/2002.
Pentru persoanele incadrate cu contract/conventie civila, asociatia retine si declara:
- contributia de asigurari sociale de sanatate (5,5% angajat si 5,2% angajator);
- contributia de asigurari sociale (10,5% angajat si 20,8% angajator);
- contributia de asigurari pentru somaj (0,5% angajat si 0,5% angajator), cu exceptia persoanelor care au calitatea de pensionari;
- contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate (0,85% angajator);
- contributia angajatorilor in functie de clasa de risc, pentru asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, de la 0,15% la 0,85%, diferentiata in functie de clasa de risc, conform Legii nr. 346/2002.
Nu se datoreaza contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale art. 2965 alin. (5) Cod fiscal
Asociatia depune lunar declaratia 112, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei pentru care datoreaza contributiile, completand sectiunea A din Anexa 1.2
Reglementare: Titlul IX^2 Cod fiscal, legile speciale privind contributiile social
George David, Contabil
Pentru conventii civile se completeaza Decl.112 la sectiunea C, deci se platesc contributii numai pentru angajat CAS si somaj daca nu este pensionar...si impozit (cod 616). Daca este pensionar nu se plateste nici CAS, nici somaj...si atunci se completeaza decl.100 numai pentru impozit.

Pentru CIM (administrator) si contract de mandat (cenzor) se platesc si contributiile angajatorului. Se completeaza decl.112 in sectiunea A, cu completarea impozitului in Anexa 1.1 F.
Aceste contributii sunt calculate direct in declaratie. Trebuie sa va faceti cateva simulari de salariu brut ca sa ramana in mana cu netul dorit.

Ce intelegeti prin "unde se regasesc salariile in contabilitate"? Oricum, incerc un raspuns - la cheltuieli, la facturi.....
dar in exemplul meu cum e bine ?
- in subsol am avut o lucrare de reparatie ... pret manopera in mana la mesteri 1400lei, am facut conventie prestari servicii.
*Ce impozite trebuiesc platite catre fisc in cazul mesterilor ? 16% sau 16%+restul (contributiile noi aparute) ? Mentionez ca ei sunt deja angajati in alta parte cu norma intreaga si ocazional repara pe la asociatii diverse probleme aparute.
Faceti un stat de plati conventii de prestari servicii in care calculati si impozitul 16% si suma totala (net + impozitul) o treceti pe lista de intretinere.

La fisc mergeti si platiti impozitul, cu decl.100.
elga50, moderator
Pe acel stat de plata treceti:

Numele ........ ..Suma bruta ........ Impozit(16%)..... Rest de plata.....Semnatura
Ionescu George.... .. 1667................267.................... 1400.................. Ionescu

Platiti 267 lei la stat si repartizati suma de 1667 lei pe lista de plata conform cotei indivize, fiecarui proprietar.
Adriantot, moderator