Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii conventie civila administrator bloc
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii conventie civila administrator bloc

in declaratia 102 (decl fiscale 2010 - vers 1.0.2.6) exista rubrici speciale pentru conv civile, aferente contrib de CAS si somaj, dar nu exista si pt sanatate.
Daca aceasta contributie de sanatate este obligatorie, unde se declara? sau nu este obligatorie?
(ref pt un admin de bloc cu conventie civila)
Conventiile civile se inregistreaza/declara undeva??
Multumesc.
in legea de infiintare a asociatiilor de proprietari cu modificarile ulterioare este prevazut ca administratorul va fi angajat cu contract de munca.
Contributia de sanatate prevazuta in legea 95 se achita la casa de sanatate dupa ce veti incheia un contract cu ei.
Daca aveti deja un contract , veti face doar plata contributiei in baza decizie de impunere.
praporgescu, utilizator
Art 35 din L nr 230/2007 (1) Pentru activitatea de administrare care include activitati de administrare tehnica,de contabilitate si casierie ,asociatia de proprietari poate angaja fie persoane fizice atestate pentru functia de administrator de imobile,fie poate incheia contract de administrare cu persoane juridice specializate si autorizate
(2) Persoanele fizice pot fi angajate prin incheierea unui contract individual de munca,conform celor stabilite prin negociere directa

Art 18 pct (9) din HG nr 1588/2007 Presedintele asociatiei de proprietari poate fi remunerat,pe baza de contract de mandat,potrivit art 32 alin (1) din L nr 230/2007,in limitele bugetului de venituri si cheltuieli aprobat prin hotarare a adunarii generale

In conformitate cu prevederile pct 68 alin (h) din Normele metodologice date in aplicarea art 55 din Legea nr 571/2003 privind Codul fiscal.cu modificarile si completarile ulterioare,aprobate prin HG nr 44/2004,in vederea impunerii,sunt asimilate salariilor :indemnizatiile ,primele si alte asemenea sume acordate membrilor alesi presedinte ,administratorr,cenzor ai asociatiilor de proprietari/chiriasi
In aceasta situatie,platitorul venitului=asociatia de proprietari are obligatia de a calcula ,retine si vira atat contributiile individuale obligatorii,cat si impozitul pe salariu determinat prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul,determinate ca diferenta intre venitul brut si contributiile individuale obligatorii
Persoanele fizice care realizeaza venituri asimilate salariilor nu beneficiaza de deducerile persoanle pentru aceste venituri
ynocentta, utilizator
Conform art III (2) din OUG 82/2010 asupra veniturilor din conventii civile se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale si asigurari pentru somaj. Dar legea obliga la plata contributiilor de sanatate asupra tuturor veniturilor.
avocatbadoiu, utilizator
Nu am intrat in detalierea declararii si platii contributiilor sociale prevazute in OUG nr 82/2010 art III ,avand in vedere ca sunt situatii distincte,prevazute de pct 1,2,3,4,5,11,13,17 a,b,19