Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament bloc nou
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament bloc nou

Buna seara,

Intentionez sa cumpar un apartament nou intr-un ansamblu rezidential din Militari. Apartamentul nu este cumparat direct de la dezvoltator, ci de la o companie care a achizitionat mai multe apartamente intr-un bloc din ansamblu (un fel de companie speculatoare :) ). Intrucat imi este foarte teama sa nu fie vreo problema in achizitia acestui apartment (un anumit contract cu clauze ascunse), as dori sa stiu care este cea mai buna si legala metoda de a intra in posesia acestuia. Nu mi-as dori sa semnez ceva fara sa fie verificat inainte de un avocat care sa-mi reprezinte drepturile. Acesti bani sunt stransi foarte greu si vreau sa fie totul in regula. Imi puteti spune care sunt demersurile si cat ar costa asistenta unui avocat in aceasta tranzactie (practic sa ma reprezinte peste tot)?

Multumesc mult si astept raspunsurile dumneavoastra!

Toate cele bune,
Camelia
N-am înțeles de ce doriți reprezentare. Actul va trebui făcut în formă autentică la un birou notarial. Dacă nu vă puteți prezenta personal atunci într-adevăr aveți nevoie de reprezentare. Înainte de autentificarea contractului notarul verifică actele și vă spune care este situația juridică a imobilului la zi. Dacă nu înțelegeți ceva întrebați, aveți dreptul la lămuriri.
Nu este rău că sunteți precaută. Personal vă felicit pentru asta. Ar trebui să facă toți așa.
Pentru sd2010:

Va multumesc mult pentru raspuns. Sunt precauta pentru ca am auzit diverse lucruri si de aceea doream asistenta unui avocat care sa citeasca contractul inainte de a fi semnat sau sa-mi spuna la ce sa am grija.

Toate cele bune,
Camelia
in primul rand solicitati proprietarului actele de proprietate ale apartamentului, actele din istoric si nu in ultimul rand un extras de carte funciara de informare.
ati luat o hatarare buna, doar avocatul va poate reprezenta interesele, notarul doar incheie acte