Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... teren
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

teren

Buna seara
Am cumparat 2 terenuri;unul cu contract de vanzare si pt celalalt am incheiat un antecontract si trebuie sa inchei actele pana in decembrie(in antecontract este mentionat faptul ca pot folosi terenul).Problema e alta ambele terenuri sunt ocupat de unul care nu vrea sa le elibereze.am depus plangere la poltie pt tulburare de posesie doar pt terenul care am act de vanzare cumparare. dar pana in momentul de fata nimeni nu m-a pus in posesia terenului.Dosarul a ajuns la parchet.As dori sa stiu daca trebuie ca cineva sa ma puna in posesia terenului si cine.Imi puteti spune ce trebuie sa fac ca sa intru in posesia terenului.si unde ma pot adresa ca sa se rezolve si situatia mea.Ma gandesc la alta institutie.doresc sa stiu si ce drepturi am eu pt acel teren pt care am antecontract(daca in el scrie ca din data x am dreptul sa il folosesc) #-o
Dupa ce incheiati contractul si pentru cel de-al doilea teren
sformualti actiune in revendicare, solicitand si lipsa de folosinta
pentru terenul ocupat.
Buna ziua !

Va trebui sa formulati si o cerere de chemare in garantie a vanzatorului, pentru evictiune - asta si in functie de cele stabilite in contractul de vanzare-cumparare...

Va recomand sa consultati avocat (caruia sa ii prezentati si documentele).

Cu stima,
av. M.L. Vatavu
Si pana atunci cum intru in posesia terenulu?