Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare de drept!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare de drept!

Calculul termenului de reabilitare de drept se intrerupe in cazul in care in termenul necesar reabilitarii apare o nou condamnare sau daca s-a comis o noua infractiune?

Daca a inceput judecata si nu s-a pronuntat o sentinta in termenul de 3 ani intervine reabilitarea de drept?

multumesc

reabilitarea de drept opereaza doar in cazul condamnarii la amenda sau inchisoarea ce nu depaseste un an doar daca in decurs de 3 ani condamnatul nu a savarsit nici o alta infractiune.
oricum daca s-a savarsit o noua infractiune in momentul condamnarii se va adauga si vechea pedeapsa la cea noua.
Multumesc !

Nu intervine reabilitarea de drept :
Daca in perioada de 3 ani intervine o condamnare sau pur si simplu daca se ancheteaza o infractiune?
Daca a savarsit o infractiune in perioada respectiva nu mai opereaza reabilitarea chiar daca infractiunea ete judecata defiitiv dupa expirarea termenului.

Av. Claudiu Sorin Feteanu