avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... contestatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

contestatie

daca am primit de la parchet o solutie cum o contest si undeX-(#-o
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 03:34, 16 Noiembrie 2010
Daca e prima solutie primita de la parchet in dosar, la primul procuror...apoi la instanta, daca prima contestatie a fost respinsa. Vedeti art 278 si 278 indice 1 C.p.p.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Sper ca nu e o solutie de trimitere in judecata, aceea nu o puteti contesta...
Ar trebui sa scrie la final ca puteti ataca si unde si in cate zile. Despre ce este vorba?
Solutiile de trimitere in judecata se numesc rechizitorii si nu se comunica.
Face plangere la prim-procuror conform prevederilor art. 278 C.pr.pen.
Impotriva solutiei procurorului ,in termen de 20 de zile ,puteti formula contestatie,la procurorul ierarhic superior al celui care a dat solutia,iar daca acesta nu va raspunde in termen de 20 de zile,va veti adresa cu plangere instantei de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nup magistrat marianaragalie marianaragalie Dupa un an ,intr-un dosar penal,mi-a venit raspunsul Parchetului de langa Curtea de apel de NUP impotriva unui magistrat( justificat derizoriu ,spui una ,ti se ... (vezi toată discuția)
Rezolutie nup d-soso d-soso Buna ziua. As dori sa stiu daca o rezolutie cu privire la icetarea urmariri penalae pote fi atacata si in ce termen,avind in vedere ca am doua procese ... (vezi toată discuția)
Art 278 al3c.p.p. liviuu liviuu Ma puteti ajuta ca nu am gasit pe net acest articol. La ce se refera? (vezi toată discuția)