Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... contestatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

contestatie

daca am primit de la parchet o solutie cum o contest si undeX-(#-o
Daca e prima solutie primita de la parchet in dosar, la primul procuror...apoi la instanta, daca prima contestatie a fost respinsa. Vedeti art 278 si 278 indice 1 C.p.p.

Av. Claudiu Sorin Feteanu
Sper ca nu e o solutie de trimitere in judecata, aceea nu o puteti contesta...
Ar trebui sa scrie la final ca puteti ataca si unde si in cate zile. Despre ce este vorba?
Solutiile de trimitere in judecata se numesc rechizitorii si nu se comunica.
Face plangere la prim-procuror conform prevederilor art. 278 C.pr.pen.
Impotriva solutiei procurorului ,in termen de 20 de zile ,puteti formula contestatie,la procurorul ierarhic superior al celui care a dat solutia,iar daca acesta nu va raspunde in termen de 20 de zile,va veti adresa cu plangere instantei de judecata.