avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Intreprindere Individuala sau SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Intreprindere Individuala sau SRL

Buna ziua!
Am nevoie de un sfat, am un client care vrea sa deschida o firma de curatenie pentru blocuri de locuit, activitatea principala plus alte activitati secundare. Intrebarea este: ce ar fi mai avantajos dpdv fiscal si nu numai sa deschida un SRL sau o Intreprindere Individuala?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:56, 17 Noiembrie 2010
Depinde de planurile de viitor are, eu sugerez srl e mai"obisnuit" si fara complicatii contabile.
Si eu cred ca e mai bine SRL.

Si ca imagine pe piata, si fiscal (s-a eliminat impozitul forfetar).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl sau pfa? alex_16mai alex_16mai doresc sa deschid o afacere care va avea ca principal obiectiv promovarea imagini unor firme prin intermediul afiselor publicitare. pentru asta va fi necesara ... (vezi toată discuția)
Activitatea unei af sorinnel_25 sorinnel_25 As vrea sa stiu daca pe langa activitatea de baza a unei AF pot sa fie si alte activitati secundare (ca in cazul unui SRL). Care sunt avantajele/dezavantajele ... (vezi toată discuția)
Lichidare srl si infintare intreprindere individuala ana & maria ana & maria as vrea sa deschid o intreprindere individuala dar nu prea stiu cu ce se maninca. am citit oug 44/2008 dar nu prea sunt lamurita - o intr.individuala poate ... (vezi toată discuția)