avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Am nevoie de contabil?!?
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Am nevoie de contabil?!?

Buna ziua,

Inca un incepator cu intrebari stupide :P, si sper sa ma luminati.

1. Vreau sa imi deschid o firma cu domeniul de activitate: asistenta management (sau ceva in genul) ce cod nou C.A.E.N. trebuie sa folosesc?
2. firma vreau sa o deschid cat mai repede, dar nu stiu cand o voi folosi (poate dura si 8 luni) in toata aceasta perioada (sa zicem 8 luni) nu o sa am nici un fel de activitate...trebuie sa angajez neaparat un contabil? si daca da e suficient un contabil care sa nu fie expert contabil? incerc sa minimizez costurile de intretinere pana cand voi avea activitate, ca la 300ROn cat imi ia un expert contabil in C-ta cheltuiesc cam mult pana o sa dau si de bani ;)

deci as vrea sa stiu la o firma fara activitate ce cheltuieli imi apar (o sa fiu platitor de T.V.A.)
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2008
Giapettin, utilizator
Cel mai recent răspuns: M_d , utilizator 20:03, 3 Aprilie 2009
intra pe acest link , introduci codul vechi si afli care este codul nou.

[ link extern ] >
7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management .

Daca nu aveti activitate nu o sa fiti platitor de TVA.
elis a scris:

Daca nu aveti activitate nu o sa fiti platitor de TVA.

Zau, elis? Esti sigur?
Cand infiintezi societatea alegi intre platitor sau neplatitor TVA.
Daca alegi platitor TVA, nu vei putea sa schimbi in neplatitor, insa inver merge.
Alegerea intre platitor sau neplatitor TVA este foarte importanta. In functie de specificul activitatii tale va trebui sa iei decizia potrivita.
Bine ar fi sa consulti un expert contabil, ca decizia sa fie cea buna.
Daca ai nelamuriri, te astept cu intrebari.
Bafta!
am nevoie sa fiu platitor de TVA deoarece pe facturile pe care o sa le tai clientilor mei vor trebui sa aiba TVA.

si cu privire la contabilitate, cum ma sfatuiti: sa imi angajez un contabil de la inceput sau pot depune eu bilantul cu 0?
Declari societatea fara activitate. Depui la fiecare 3 luni declaratia.
De ce nu infiintezi firma in momentul cand stii ca va incepe activitatea?

Alte discuții în legătură

Obligativitate angajare economist ioanaep ioanaep Buna ziua, este obligatoriu ca o firma sa aiba angajat economist pe firma? multumesc (vezi toată discuția)
Declaratia pe 0 pentru o firma fara activitate designer.aed designer.aed Buna ziua. Administrez un srl neplatitor tva, cu obiect activitate design interior. Activitatea firmei este pe 0 si declarata astfel de contabil la ANAF de mai ... (vezi toată discuția)
Declaratiile care se depun la fisc pot fii depuse de administrator? Fl0r3ntina Fl0r3ntina buna ziua, am infiintat o firma sunt asociat unic si administrator, nu am fff multe facturi in medie 20-30 de facturi pe luna, domeniu de activitate ... (vezi toată discuția)