Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia pe 0 pentru o firma fara activitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia pe 0 pentru o firma fara activitate

Buna ziua. Administrez un srl neplatitor tva, cu obiect activitate design interior. Activitatea firmei este pe 0 si declarata astfel de contabil la ANAF de mai multe luni. Este posibil si admis sa depun eu insami, in calitate de administrator, aceasta declaratie in continuare la anaf, fara sa mai apelez la un contabil? Va multumesc.
george-neagu, moderator
Da. Va puteti depune singura declaratia 100 cu impozitul pe venitul microintreprinderii 3% cu zero doar daca va luati pe firma certificatul de semnatura electronica pentru a o putea semna si depune online trimestrial pe e-guvernare.
Va multumesc pentru amabilitate!
Inca se mai pot depune la ghiseu declaratiile. Deci, daca ve descurcati, faceti declaratia 100 pe zero si o depuneti.

Pe langa aceasta declaratie trebuie sa depuneti si bilantul anual, dar acesta trebuie intocmit de un expert contabil.
Asadar pot depune aceasta declaratie la ghiseu, completata de mine (iar nu de contabil!)? Cu alte cuvinte in acest mod pot actiona singura, fara sa apelez la un contabil atata timp cat activitatea firmei este pe 0?
( Iar cheltuiala pentru certificatul de semnatura electronica nu imi mai este in acest caz necesara).
Ati inteles bine. Succes!