avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate - copie legaliz + intab
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate - copie legaliz + intab

- X decedeaza si lasa un imobil

- pentru imobil nu exista decat titlu de proprietate - autentic si transcris - in copie legalizata (actul e incheiat in 1947 si s-a pierdut insa exista aceasta copie legalizata din 1987)

- exista rol fiscal


INTREBARI:

- va intocmi Notarul public certif. demostenitor pe baza copiei legalizate ?

- se va putea intabula pe baza de copie legalizata ?

- se va putea vinde , daca cumparatorul este de acord sa cumpere pe baza de copie legalizata ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:19, 21 Februarie 2008
Cât timp nu se cere înfăţişarea originalului, copia legalizată face dovada în mod provizoriu, prezumându-se că ea corespunde originalului.
Conform alin.2 al art.1188 C.civ., în situaţia în care înscrisul original nu există copiile legalizate de funcţionarii publici competenţi, care se eliberează fără citarea părţilor, au valoarea unui început de probă scrisă timp de 30 de ani de la întocmirea lor, care poate fi completat cu alte probe, inclusiv martori şi prezumţii. Ele au aceeaşi putere doveditoare ca şi înscrisul original după ce au trecut 30 de ani de la eliberarea lor.

INTREBARI:
- va intocmi Notarul public certif. de mostenitor pe baza copiei legalizate ? DA
- se va putea intabula pe baza de copie legalizata ? DA
- se va putea vinde , daca cumparatorul este de acord sa cumpere pe baza de copie legalizata ? DA
Multumesc pentru raspunsul prompt.

am fost la notarul public care insa mi-a comunicat ca nu poate incheia actul de v-c doar pe baza copiei legalizate. Mi-a sugerat procedura reconstituirii , dar este neviabila ptr. s-a pierdut urma vanzatorilor.

De unde as mai putea sa procur originalul actului ? Repet a fost incheiat in 1947.
- Arhivele nationale - afirma ca nu-l au
- Camera Notarilor are acte doar incepand cu 1953
- Biroul de Carte funciara ( care se pare ca detine copii ale actelor transcrise) nu da nici un raspuns.



Incercati si la registrul agricol de la Primaria de care apartineti sau la oficiul de cadastru si publicitate imobiliara din judetul in care se afla imobilul respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract apartament pierdut lex_ad lex_ad ce se poate face in cazul in care un contract de apartament sa pierdut ......mai exista doar o copie ..dupa contractul respectiv ....ce s epoate face pt. ... (vezi toată discuția)
Copia legalizata, forta juridica martzianu martzianu Buna ziua, Am tot cautat in Legea notarilor publici şi a activităţii notariale 36/1995 rep si cu actualizarile ulterioare, si nu gasesc nicaieri, nici la ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare - valabilitate copie legalizata Iuliana89 Iuliana89 Buna ziua! As avea si eu 2 intrebari. Pot vinde o garsoniera daca am in locul contractului de vanzare cumparare original o copie legalizata a acestuia? Daca ... (vezi toată discuția)