Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum interpretam Decizia data la recursul in interesul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum interpretam Decizia data la recursul in interesul legii (speta pe Legea 220.2007)?

Va rog, daca poate cineva sa-mi explice, de la ce data trebuia aplicata Legea 220/2007, daca la recursul in interesul legii, din care citez:

"Pentru aceste considerente, în temeiul dispoziţiilor art. 329 din Codul de procedură civilă, solicit admiterea recursului în interesul legii şi pronunţarea unei decizii în sensul că:
1. Dispoziţiile art. 40 din Contractul colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2007-2010, înregistrat la Ministerul Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei cu nr. 2895 din 29 decembrie 2005 nu sunt aplicabile la stabilirea drepturilor salariale cuvenite personalului din învăţământul preuniversitar, începând cu data de pe 1 ianuarie 2007;
2. Coeficienţii de multiplicare utilizaţi pentru calculul drepturilor salariale ale personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar se majorează la valoarea prevăzută de Legea nr. 220/2007 pentru aprobarea Ordonanţei de Guvern nr. 11/2007 de la data intrării în vigoarea legii de aprobare, determinată potrivit dispoziţiilor art. 78 din Constituţie, respectiv 20 iulie 2007.

PROCUROR GENERAL
Laura Codruţa Kövesi"

s-a dat Decizia nr. 33 din 16 noiembrie 2009 (Dosar 20/2009), din care citez:

" În legătură cu data de la care coeficienţii de multiplicare utilizaţi pentru calculul drepturilor salariale ale personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar se majorează la valoarea prevăzută de Legea nr. 220/2007 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 11/2007, aspect ce formează obiectul atât al recursului în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie cât şi al sesizării Colegiului de conducere al Curţii de Apel Craiova, se constată că se pune în discuţie o chestiune a cărei interpretare nu prezintă nicio dificultate.
Este de principiu că dispoziţiile modificatoare, cuprinse în legea de aprobare a ordonanţei îşi produc efectele de la data intrării lor în vigoare, iar nu retroactiv.
Momentul intrării în vigoare a legii este determinat după regulile prevăzute de art. 78 din Constituţia României, adică la 3 zile de la data publicării sale în Monitorul Oficial, întrucât în cuprinsul său nu a fost prevăzută o altă dată de intrare în vigoare, această soluţie fiind în deplină concordanţă cu principiul neretroactivităţii legii, consacrat prin art. 15 alin. 2 din Constituţie şi art. 1 din Codul civil.
În consecinţă, urmează ca recursul în interesul legii, precum şi sesizarea Colegiului de conducere al Curţii de Apel Craiova să fie respinse.

PENTRU ACESTE MOTIVE
ÎN NUMELE LEGII
D E C I D

Resping recursul în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi sesizarea Colegiului de conducere al Curţii de Apel Craiova cu privire la aplicarea, începând cu data de 1 ianuarie 2007, a dispoziţiilor art.40 din Contractul colectiv de muncă nr.2895/21 din 29 decembrie 2006 unic la nivel naţional pe anii 2007-2010, la stabilirea drepturilor salariale cuvenite personalului din învăţământul preuniversitar, precum şi la data de la care coeficienţii de multiplicare utilizaţi pentru calculul drepturilor salariale ale personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar se majorează la valoarea prevăzută de Legea nr.220/2007 pentru aprobarea O.G nr.11/2007.
Pronunţată, în şedinţă publică, azi 16 noiembrie 2009.

PREªEDINTELE
ÎNALTEI CURŢI DE CASAŢIE ªI JUSTIŢIE
Lidia Bărbulescu

PRIM MAGISTRAT ASISTENT
Adriana Daniela White"

Multumesc.
Legea nr.220/2007 a intrat in vigoare la 3 zile de la data publicari in Monitorul Oficial al Romaniei .. in speta, 20 iulie 2007.
freeelis a scris:

Legea nr.220/2007 a intrat in vigoare la 3 zile de la data publicari in Monitorul Oficial al Romaniei .. in speta, 20 iulie 2007.

Aveti dreptate, asta stiam.
Am deschis subiectul pentru o intrebare, la care instantele raspund diferit si, pentru acest motiv, a aparut solicitarea de "admiterea recursului în interesul legii şi pronunţarea unei decizii în sensul că:
(...)2. Coeficienţii de multiplicare utilizaţi pentru calculul drepturilor salariale ale personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar se majorează la valoarea prevăzută de Legea nr. 220/2007 pentru aprobarea Ordonanţei de Guvern nr. 11/2007 de la data intrării în vigoarea legii de aprobare, determinată potrivit dispoziţiilor art. 78 din Constituţie, respectiv 20 iulie 2007."

Dar, prin Decizia 33/2009 a ICCJ, recursul a fost respins.

( Precizare: Cred ca se impune sa citez inca cateva randuri din cuprinsul recursului in interesul legii:
" II.1. În privinţa celui de-al doilea aspect, unele instanţe de judecată au considerat că la stabilirea drepturilor salariale cuvenite personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar, coeficienţii de multiplicare prevăzuţi de Ordonanţa de Guvern nr. 11/207, astfel cum au fost modificaţi prin Legea de aprobare nr. 220/2007 urmează să se aplice începând cu data de 1 ianuarie 2007.
(...) II.2 Alte instanţe au considerat că noii coeficienţi de multiplicare prevăzuţi de Ordonanţa Guvernului nr. 11/2007, astfel cum a fost modificată prin Legea nr. 220/2007 urmează să se aplice de la data intrării în vigoare a legii de aprobare, determinată potrivit art. 78 din Constituţie, respectiv 20 iulie 2007." )

De aceea intrebam: Cum interpretam Decizia data la acest recurs in interesul legii?

Multumesc.