Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... cand intra in vigoare o lege care aproba o ordonanta ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

cand intra in vigoare o lege care aproba o ordonanta de urgenta?

Deoarece am mai gasit raspuns la o intrebare pe acest forum, indraznesc sa mai intreb ceva: o lege prin care se aproba o ordonanta de urgenta intra in vigoare de la data aplicarii ordonantei sau de la data publicarii legii in MO? Multumesc
O lege intra in vigoare la 3 zile de la data publicarii ei in M.Of. sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei
Va intreb referitor la legea 220/2007 privind aprobarea ordonantei de urgenta 11/2007. Aceasta ordonata se refera la stabilirea salariilor personalului din invatamant. In ordonanta se stabilesc anumiti coeficienti. Se aplica din ianuarie. In iulie, apare legea 220 privind aprobarea ordonantei, dar cu textul modificat, adica anumiti coeficienti sunt mai mari ca in ordonanta la o anumita categorie de salariati. Intrebarea este: marirea se aplica retroactiv din ianuarie sau din iulie, la 3 zile dupa publicarea in MO? Nedumerire totala. Multumesc
Actul a intrat in vigoare la data de 20 iulie 2007.
Ordonanţa Guvernului nr. 11/2007 privind creşterile salariale ce se vor acorda în anul 2007 personalului didactic din învăţământ, salarizat potrivit Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic a intrat in vigoare la data de 05 februarie 2007.Prevederile prezentei ordonanţe se aplică începând cu drepturile salariale aferente lunii ianuarie 2007.
Legea de aprobare nu afecteaza prevederile ordonantei.
OK, dar imi puteti spune sigur ca salariul marit se aplica de la 20 iulie? In unele scoli s-a inteles si s-a calculat de la 1 ianuarie si nu ne ajuta nimeni sa ne lamureasca...
Deoarece legea civila nu are efect retroactiv, prevederile noi introduse de legea nr.220 se aplica de la data intrarii ei in vigoare.