avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ajutoare caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ajutoare caldura

Buna seara!

Un locatar nu a mai ridicat salariul de aproape 6 luni si a primit de la munca o adeverinta in acest sens, dar cei de la primarie refuza dosarul spunand ca are de ridicat.
Nu mi se pare normal pentru ca el nu achita intretinerea cand va primi salariul?
El acesti bani poate sa nu ii mai primeasca niciodata.

Multam!
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 06:41, 18 Noiembrie 2010
Neridicarea sumelor financiare reprezeinta actul unilateral de vointa ,manifestat de catre titularul acestora
Ce suma a mentionat angajatorul in adeverinta?
a specificat suma 0 ron
Angajatorul sa-i dea adeverinta pe salariul lunar pe care il are de primit si pe baza acestuia sa-si faca calculele.

Pai cum nu vi se pare normal? Dar daca ii primeste?
Legea nu functioneaza luand in considerare artificiile angajatorilor, ci pe situatii legale.
si daca nu il primeste?Cine o mai despagubeste si daca ii primeste peste un an , i se permite cu acea adeverinta sa-si amane plata intretinerii?nu cred.
Nu mi se pare de loc normal, pentru ca eu am de achitat o intretinere acum nu peste luni cand primesc salariul, daca il primesc?
venit=suma de bani, nu o foaie pe care scrie suma de bani
Solicitantului de ajutor pentru incalzire i se cere adeverinta de salariu.
Adeverinta de salariu se da conform cu incadrarea omului pe post.

Ajutorul pentru incalzire nu se da pe baza de dificultati de plata ale angajatorului fata de angajat, cel putin nu pana acum!

Considerentele dv. despre venit nu au legatura cu documentele legale cerute.
Venit al unei persoane = suma tuturor surselor de unde persoana are de incasat bani (salariu, pensie, alocatii de diferite tipuri, indemnizatii, dividende, dobanzi bancare etc).

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara ovidiu59 ovidiu59 Nu stiu daca am reusit sa incadrez situatia pe care vreau sa o expun in subforumul corect..dar sper ca un moderator sa o faca.Multumesc, O persoana pe care o ... (vezi toată discuția)
Ajutor de incalzire IPLoredana IPLoredana Am depus la administratorul blocului cererea pentru ajutorul de incalzire (presupun ca voi beneficia de el, avand in vedere ca eu am un somaj de 375 lei, iar ... (vezi toată discuția)
Salariatul refuza lichidarea H.R. SUPORT H.R. SUPORT buna , am nevoie de un pic de ajutor! un salariat refuza sa primeasca lichidarea salariala , nota de lichidare , adeverinta de vechime etc . a semnat ... (vezi toată discuția)