Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare deseuri taxare inversa cum fac D300?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare deseuri taxare inversa cum fac D300?

Am vandut deseuri la Remat in valoare de 848 lei, din care taxa de mediu este de 25.44 lei.
Factura am emis-o astfel: 1. hartie - valoare 848 lei, taxa de mediu 3% - valoare -25,44 lei. Rest de plata 822.65 lei. cu mentiunea taxare inversa. taxa de mediu am pus-o cu minus deoarece oricum nu o mai incasam, ca o vireaza Rematul la stat.
Am procedat corect?
In D300 cum declar aceasta vanzare? Trebuie sa fac si eu nota contabila 4426=4427? O declar la valoarea de 848 lei si nu 822,65 lei?
As dori si eu o precizare
Nota contabila 635 -411 de unde ati preluat-o ?
In normele MF nu exista aceasta inregistrare ( sa se crediteze 411 cu 635 )
OMFP 3055...