avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vanzare deseuri taxare inversa cum fac D300?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vanzare deseuri taxare inversa cum fac D300?

Am vandut deseuri la Remat in valoare de 848 lei, din care taxa de mediu este de 25.44 lei.
Factura am emis-o astfel: 1. hartie - valoare 848 lei, taxa de mediu 3% - valoare -25,44 lei. Rest de plata 822.65 lei. cu mentiunea taxare inversa. taxa de mediu am pus-o cu minus deoarece oricum nu o mai incasam, ca o vireaza Rematul la stat.
Am procedat corect?
In D300 cum declar aceasta vanzare? Trebuie sa fac si eu nota contabila 4426=4427? O declar la valoarea de 848 lei si nu 822,65 lei?
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 15:24, 26 Noiembrie 2012
As dori si eu o precizare
Nota contabila 635 -411 de unde ati preluat-o ?
In normele MF nu exista aceasta inregistrare ( sa se crediteze 411 cu 635 )
OMFP 3055...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mod de inregistrare si declarare vanzare deseu vechi. Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, Am vandut la REMAT deseuri-fier vechi.Chitanta este mai mica decat factura cu fd de mediu 3%.Care sunt inregistrarile contabile in ceea ce ... (vezi toată discuția)
Deseuri magnic magnic SC X SRL a facut contract cu o firma Y pentru preluarea deseurilor din hartie. SC X SRL emite aviz de insotire a deseurilor nestiind cantitatea exacta. ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila pt.deseuri kosamaria kosamaria Buna ziua! Am o factura storno pt. deseuri(baterii auto)in valoare de - 23,63 lei,respectiv 0,70lei taxa de mediu,total valoare= -22, 93 lei Inregistrex taxa ... (vezi toată discuția)